Europos gamtinis žemėlapis

Europà, pasaulio dalis Šiaurės pusrutulyje, Eurazijos žemyno vakaruose. Plotas (su salomis) 9 938 000 km2 (apie 7 % Žemės sausumos paviršiaus). 748,0 mln. gyventojų (2020).

Šiaurėje prie Europos krantų yra Arkties vandenyno jūros – Baltoji jūra, Barentso jūra ir Norvegijos jūra, vakaruose ir pietuose – Atlanto vandenyno jūros: Baltijos jūra, Šiaurės jūra, Viduržemio jūra (ir jos dalys – Tirėnų, Jonijos, Adrijos, Egėjo jūros), Marmuro jūra, Juodoji jūra ir Azovo jūra. Sutartinė riba tarp Europos ir Azijos eina Uralo ir Didžiojo Kaukazo kalnų vandenskyromis, tarp jų – Uralo upe ir Kaspijos jūros viduriu. Daugelyje šalių ši riba traktuojama skirtingai. Kai kuriose šalyse Europos ir Azijos riba laikoma Uralo kalnų rytinė papėdė, Embos upė iki žiočių, Kaspijos jūros šiaurinis krantas iki Kumos žiočių, Kumos žemupys, Vakarų Manyčiaus upė (iki Dono), Dono žiotys, Azovo jūros rytinis krantas; visas Kaukazas priskiriamas Azijai. Kitur Europos pietrytine riba laikoma Rusijos valstybinė siena su Kazachija (į vakarus nuo Uralo) ir su Azerbaidžanu bei Gruzija (Kaukaze).

Pietuose Europą nuo Azijos skiria Juodoji jūra, Bosforo sąsiauris, Marmuro jūra, Dardanelų sąsiauris ir Egėjo jūra, nuo Afrikos – Viduržemio jūra ir Gibraltaro sąsiauris. Tolimiausi Europos žemyninės dalies kyšuliai: šiaurėje – Nordkyno (71° 08′ šiaurės platumos), pietuose – Marroquí kyšulys (35° 58′ šiaurės platumos), vakaruose – Rocos kyšulys (9° 30′ vakarų ilgumos); ryčiausia Europos vieta yra Poliariniame Urale (67° 20′ rytų ilgumos). Didžiausias plotis pagal dienovidinius apie 3800 km, pagal lygiagretes apie 5000 kilometrų. Didžiausias nuotolis nuo jūros apie 1500 kilometrų. Europos geografinis centras (atsižvelgiant į tai, kaip traktuojama Europos rytinė ir pietinė riba bei kokiais metodais jis nustatomas) yra keliose vietose: Lietuvoje, Latvijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, Čekijoje, Vokietijoje.

Europa – labiausiai suskaidyta pasaulio dalis: pusiasaliai sudaro daugiau kaip 25 % viso Europos paviršiaus, salos – daugiau kaip 7 %. Didžiausi salynai – Špicbergenas, Prano Juozapo Žemė. Europa dažniausiai skirstoma į Šiaurės, Vakarų Europą (ir Vidurio Europą), Pietų ir Rytų Europą.

1

2

Europos gamta

Europos valstybės

Europos gyventojai

Europos etninė sudėtis

Europos religijos

Europos ūkis

Europos istorija

Europos geografinių tyrimų istorija

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką