Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas

Euròpos ekonòmikos ir sociãlinių reikal komitètas, EESRK (anglų kalba European Economic and Social Committee, EESC), Europos Sąjungos konsultacinė institucija.

Įsteigimas, tikslas, nariai

Įsteigtas 1957 Europos ekonominės bendrijos įkūrimo sutartimi. Tikslas – įtraukti ekonominių ir socialinių interesų grupes į Bendrosios rinkos kūrimą, joms atstovauti Europos Sąjungoje (iki 1993 Europos bendrijose). Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetą sudaro 329 nariai, kurie pasiskirstę į 3 grupes: darbdavių, samdomų darbuotojų ir kitų interesų grupių atstovai. Juos siūlo Europos Sąjungos valstybių vyriausybės, tvirtina Europos Sąjungos Taryba 5 metams. Italija, Prancūzija ir Vokietija turi po 24, Ispanija ir Lenkija – po 21, Rumunija – 15, Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Graikija, Nyderlandai, Portugalija, Švedija ir Vengrija – po 12, Kroatija, Danija, Suomija, Airija, Lietuva ir Slovakija – po 9, Estija, Latvija ir Slovėnija – po 7, Kipras ir Liuksemburgas – po 6, Malta – 5 narius.

Struktūra, veikla

Veikia 6 skyriai (nariai dalyvauja viename ar keliuose skyriuose, atsižvelgiant į jų kompetencijos sritis): Ekonominės ir pinigų sąjungos, ekonominės ir socialinės sanglaudos, Bendrosios rinkos, gamybos ir vartojimo, Transporto, energetikos, infrastruktūros ir informacinės visuomenės, Išorės santykių, Žemės ūkio, kaimo plėtros ir aplinkos, Užimtumo, socialinių reikalų ir pilietybės skyriai, t. p. Pramonės permainų konsultacinė komisija (padeda Europos Sąjungos pramonei prognozuoti globalizacijos raidą ir prie jos prisitaikyti). Komitetas įsteigė 3 specializuotas observatorijas: bendrosios rinkos, darbo rinkos ir tvarios plėtros, t. p. veikia iniciatyvinis komitetas (koordinuoja paramą Europos Sąjungos augimo ir darbo vietų kūrimo strategijai Europa 2020), Ryšių palaikymo grupė (bendrauja su Europos pilietinės visuomenės organizacijomis ir tinklais bei stebi bendras iniciatyvas).

Iš savo narių 2,5 metų kadencijai Komitetas išsirenka pirmininką ir biurą, kurį sudaro 39 nariai (po 13 iš kiekvienos grupės). Rengiami plenariniai posėdžiai (per metus 9). Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonės ir rekomendacijos pateikiamos Europos Sąjungos Tarybai ir Europos Komisijai, nuo 1997 Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas turi teisę konsultuoti Europos Parlamentą.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką