Euròpos prokuratūrà (anglų kalba European Public Prosecutorʼs Office, EPPO), nepriklausoma Europos Sąjungos institucija, atsakinga už nusikaltimų Europos Sąjungos finansams (pvz., sukčiavimą, korupciją, pinigų plovimą, tarpvalstybinį sukčiavimą) tyrimą, baudžiamąjį persekiojimą už juos ir kaltinamųjų perdavimą teismui. Įsteigta 2017 10 12 (derybos dėl Europos prokuratūros steigimo prasidėjo 2013 Lietuvai pirmininkaujant Europos Sąjungos Tarybai) priėmus Reglamentą dėl Europos prokuratūros (įsigaliojo 2017 11 20). Būstinė Liuksemburge.

Struktūra ir nariai

Europos prokuratūros struktūra yra dviejų lygmenų. Strateginį lygmenį sudaro Europos vyriausiasis prokuroras (atsakingas už Europos prokuratūros valdymą ir jos darbo organizavimą) ir Europos prokurorų kolegija (atsakinga už sprendimų strateginiais klausimais priėmimą). Veiklos lygmenį sudaro Europos deleguotieji prokurorai (atsakingi už nusikalstamų veikų tyrimą ir baudžiamojo persekiojimo vykdymą) ir nuolatinės kolegijos (atsakingos už tyrimų stebėjimą ir gairių dėl jų teikimą, t. p. už skubių sprendimų priėmimą).

Europos prokuratūros veikloje dalyvauja 22 Europos Sąjungos valstybės narės (Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Estija, Graikija, Ispanija, Italija, Kipras, Kroatija, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Vokietija). Europos Sąjungos Taryba ir Europos Parlamentas 2019 pirmąja Europos vyriausiąja prokurore paskyrė Laurą Codruţą Kövesi (Rumunija), Europos Sąjungos Taryba 2020 paskyrė 20 Europos prokurorų (Lietuvos atstovas Tomas Krušna).

Lietuvos dalyvavimas Europos prokuratūroje

Lietuvos kandidatų į Europos prokurorus atrankos tvarką nustato Lietuvos teisingumo ministras ir Lietuvos generalinis prokuroras bendru įsakymu, Lietuvos kandidatų į Europos deleguotuosius prokurorus – Lietuvos generalinis prokuroras. Europos prokuroras ir Europos deleguotasis prokuroras turi prokuroro įgaliojimus veikti visuose Lietuvos teismuose.

Europos deleguotajam prokurorui aukštesnysis prokuroras yra tik Europos prokuroras. Europos deleguotojo prokuroro veiksmai ir sprendimai gali būti skundžiami Europos prokurorui ir Lietuvos teismams. Europos Sąjungos teisės aktuose nustatytais atvejais ir tvarka Europos deleguotojo prokuroro funkcijas Lietuvoje gali atlikti ir Europos prokuroras, kuris tokiu atveju turi tokius pačius įgaliojimus kaip ir Europos deleguotasis prokuroras.

Europos prokuroro ir Europos deleguotojo prokuroro įgaliojimai sietini su nusikalstamų veikų tyrimu ir asmenų baudžiamuoju persekiojimu pagal Reglamente dėl Europos prokuratūros nustatytą kompetenciją. Europos prokuroro kaip aukštesniojo prokuroro statusą ir jo proceso veiklą Lietuvos įstatymai reglamentuoja tiek, kiek Europos Sąjungos teisės aktai nenustato kitaip. Lietuvos prokuratūros įstatymas (1994, įsigaliojo 1995, nauja redakcija 2003) Europos prokuratūros veiklai Lietuvoje t. p. taikomas tiek, kiek šios veiklos nereglamentuoja Europos Sąjungos teisės aktai.

2238

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką