Europos Sąjungos bendroji prekybos politika

Euròpos Sjungos bendróji prekýbos poltika, Europos Sąjungos valstybių narių prekybos su trečiosiomis šalimis režimas. Tikslas – įgyvendinti bendrąjį muitų tarifą ir vykdyti vienodą prekybos politiką trečiųjų šalių atžvilgiu.

Europos Sąjungos bendroji prekybos politika apima užsienio prekybą reglamentuojančias Europos Sąjungos vidaus teisės normas (bendrąjį muitų tarifą, eksporto ir importo taisykles, prekybos apsaugos ir kitas priemones) ir dvišalius bei daugiašalius susitarimus su trečiosiomis šalimis (sutartinės, arba konvencinės, priemonės).

Bendrasis muitų tarifas įsigaliojo 1968 07 01, dydis nustatytas apskaičiavus muitų tarifų, kuriuos taikė Italija, Prancūzija, Vokietijos Federacinė Respublika ir Beniliuksas, paprastą aritmetinį vidurkį. Europos Sąjungos valstybės narės taiko bendras eksportą ir importą reglamentuojančias taisykles. Pagrindinis principas – neribojamas Europos Sąjungos eksportas į trečiąsias šalis. Toks pat principas dažniausiai taikomas ir Europos Sąjungos importui.

Reguliuojant prekybos su trečiosiomis šalimis santykius svarbios yra Europos Sąjungos taikomos prekybos apsaugos, ypač antidempingo, priemonės. Europos Sąjunga yra viena dažniausiai antidempingo priemones taikančių Pasaulio prekybos organizacijos narių. Europos Sąjungai tarptautinėse derybose dėl prekybos atstovauja Europos Komisija, gavusi Europos Sąjungos Tarybos įgaliojimą.

Europos Sąjunga vienoms trečiosioms šalims (pvz., Australijai, Japonijai, Jungtinėms Amerikos Valstijoms, Kanadai ir Naujajai Zelandijai) taiko didžiausio palankumo statusą, kitoms (pvz., Islandijai, Lichtenšteinui, Norvegijai, Šveicarijai, Turkijai, Rytų Europos valstybėms, Afrikos, Karibų jūros ekonomiškai silpnoms valstybėms) – preferencijas.

20 a. 8 dešimtmečio antroje pusėje ir 9 dešimtmetyje paplito netarifinės kliūtys (pvz., dėl Europos Sąjungos ir trečiųjų šalių skirtingų gaminių standartų ir sveikatos bei saugos reikalavimų), ypač kiekybiniai ribojimai; tai susiję su valstybių narių ekonominiu nuosmukiu ir padidėjusiu kai kurių prekių importu iš Azijos šalių.

-Bendroji prekybos politika

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką