Europos vaistų agentūra

Euròpos váistų agentūrà (European Medicines Agency), EMA, organizacija, atsakinga už farmacijos bendrovių sukurtų ir ES rinkai skirtų vaistų mokslinį vertinimą, priežiūrą ir saugos stebėjimą. Įsteigta 1995. Būstinė Amsterdame. Europos vaistų agentūros misija – skatinti mokslinę kompetenciją vertinant ir prižiūrint vaistus Europos Sąjungoje.

Veikla

Agentūra palengvina prieigą prie vaistų, jų kūrimą, vertina leidimų prekiauti vaistais paraiškas, stebi vaistų saugumą per visą jų gyvavimo ciklą, teikia informaciją sveikatos priežiūros specialistams ir pacientams.

Teikdama mokslines rekomendacijas, vykdydama mokslinių rekomendacijų programą ir iniciatyvas, agentūra palengvina naujų vaistų mokslinius tyrimus; taip medicinos mokslo pažanga padeda pasiekti realių rezultatų – sukuriami vaistai, duodantys realios naudos pacientams, ji skatina vaistų vaikams ir vaistų nuo retų ligų kūrimą. Europos vaistų agentūra glaudžiai bendradarbiauja su ES šalių nacionalinėmis reguliavimo institucijomis ir Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generaliniu direktoratu bei su susijusiomis organizacijomis, pvz., Europos ligų kontrolės ir prevencijos centru, Europos maisto saugos tarnyba. T. p. bendrauja su pacientais, sveikatos priežiūros specialistais ir akademine bendruomene.

Europos vaistų agentūros logotipas

2020 12 21 Europos vaistų agentūra paskelbė, kad jos ekspertų komitetas rekomendavo suteikti sąlyginį leidimą platinti Europos Sąjungoje bendrovių BioNTech ir Pfizer sukurtą vakciną nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19.

2022 01 27 Europos vaistų agentūra patvirtino bendrovės Pfizer sukurtą geriamąjį vaistą Paxlovid nuo COVID-19 ir suteikė rekomendaciją vartoti pirmą geriamąjį antivirusinį preparatą nuo šios ligos Europoje.

Struktūra

Europos vaistų agentūrai vadovauja 36 narių nepriklausoma valdyba (paskirti jos nariai turi dirbti viešojo intereso labui ir neatstovauja jokiai vyriausybei, organizacijai ar sektoriui). Valdyba nustato agentūros biudžetą, tvirtina jos metinę darbo programą ir yra atsakinga už tai, kad agentūra veiktų efektyviai ir sėkmingai bendradarbiautų su organizacijomis partnerėmis visoje ES ir už jos ribų. Agentūros vykdomasis direktorius yra atsakingas už visus veiklos bei personalo klausimus ir metinės darbo programos sudarymą. Agentūrai priklauso 7 moksliniai komitetai ir kelios darbo grupės, jų veikloje dalyvauja tūkstančiai ekspertų iš visos Europos. Komitetai teikia nepriklausomas rekomendacijas dėl žmonėms skirtų ir veterinarinių vaistų, pagristų išsamaus mokslinio duomenų įvertinimo. Darbo grupės, atsižvelgiant į sparčiai besikeičiančią farmacijos tyrimų ir plėtros aplinką, privalo neatsilikti nuo mokslo ir technologijų pažangos ir pasirengti būsimiems iššūkiams vis sparčiau.

Direktoriai

Fernand Sauer (1994–2000), Thomas Lönngren (2001–10), Guido Rasi (2011–14 ir 2015–20), Emer Cooke (nuo 2020).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką