Falánga, Ispãnijos falánga (Falange Española), Ispanijos politinė organizacija. Veikė 1933–75.

Programa ir nariai

Falangos programa atmetė liberalizmą, demokratiją, kapitalizmą ir marksizmą, ketino sukurti Ispanijoje sindikalistinę santvarką, panaikinti klasių kovą ir pasiekti visuotinę gerovę. Falanga nepritarė katalonų ir baskų separatizmui, buvo už Ispanijos įtakos Lotynų Amerikoje atkūrimą. Laikoma fašistinio tipo judėjimu; nuo kitų tokio tipo organizacijų skyrėsi tuo, kad palankiai vertino katalikybę ir nebuvo antisemitinė.

Falangos narių daugumą sudarė jaunimas, studentai, jos kariškai organizuota milicija pasižymėjo susirėmimuose su kairiaisiais.

Veikla ir įtaka

Įkurta 1933 advokato J. A. Primo de Riveros. 1936 03 Liaudies fronto vyriausybė Falangą uždraudė, o J. A. Primo de Riverą įkalino. 1936 07 18 prasidėjus Ispanijos pilietiniam karui Falangos milicija tapo reikšminga nacionalistų jėga, bet lemiamos politinės įtakos neįgijo (J. A. Primo de Rivera teismo sprendimu 1936 10 buvo sušaudytas). F. Franco 1937 04 sujungė Falangą ir kitas jį remiančias dešiniąsias grupuotes ir pasiskelbė jų vadu – caudillo (kaudilju). Falanga tapo svarbia F. Franco režimo ideologine ir politine atrama ir jo valios vykdytoja. Po Antrojo pasaulinio karo jos reikšmė tolydžio menkėjo. F. Franco mirtis (1975) tik simbolizavo šio proceso baigtį.

Falangos rikiuotė Saragosoje (1936)

2803

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką