Famlija (Familia), 18 a. Abiejų Tautų Respublikos politinė grupuotė. Sudarė Čartoriskiai ir su jais susigiminiavę didikai (S. A. Poniatovskis, J. S. Liubomirskis, A. Zamoyskis ir kiti).

Susiformavo valdant Augustui II. 1733 rėmė S. Leščinskį, vėliau susitaikė su Augustu III. Familijos priešininkai buvo Potockiai, Lietuvoje – Radvilos. Nepasisekus 1744–50 refomuoti Abiejų Tautų Respubliką (Familija siūlė stiprinti vykdomąją valdžią, padidinti iždą, kariuomenę ir kita), atitolo nuo rūmų. Orientuodamasi į Rusiją 1762–63 rengė perversmą (Jekaterinos II atidėtas iki karaliaus mirties). Dėl Rusijos karinės intervencijos (1763–64) karaliumi tapus S. A. Poniatovskiui, Familija iki 1766 įgyvendino kai kurias reformas (apribota etmonų ir iždininkų valdžia, liberum veto ir kita).

Po Respublikos I padalijimo (1772; Abiejų Tautų Respublikos padalijimai) Familijos grupuotė vadovavo opozicijai prieš karalių ir Nuolatinę tarybą. Nuo 1788 orientavosi į Prūsiją, įgijo įtaką Ketverių metų seime (1788–92). Vėl suartėjusi su karaliumi bendradarbiavo priimant Gegužės trečiosios konstituciją (1791). Po Abiejų Tautų Respublikos III padalijimo (1795) nebesireiškė.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką