lengvojo automobilio degalų filtras

fltras (pranc. filtre < vid. a. lot. filtrum – veltinys), įrenginys kietosioms dalelėms iš skysčių ir dujų išskirti, suspensijoms tirštinti. Veikimas grindžiamas skysčio sunkimusi ar dujų skverbimusi pro poringą ar plyšėtą terpę – pertvarą. Kietųjų dalelių ir skysčių ar dujų mišinys filtruojamas dėl slėgių skirtumo vienoje ir kitoje pertvaros pusėje. Pagal slėgių skirtumo sudarymo būdą skiriami vakuuminiai filtrai (slėgių skirtumas 0,06–0,08 MPa) ir slėginiai filtrai (slėgių skirtumas 0,3–0,5 MPa), pagal veikimo būdą – periodiniai ir nuolatiniai. Vakuuminiai filtrai tinka, kai nuosėdų susidarymo greitis yra didesnis kaip 0,5 mm/min, slėginiai – kai nuosėdos kaupiasi lėčiau. Periodiniai filtrai dažniausiai naudojami, kai filtruojamosios suspensijos yra nedaug arba nuosėdos kaupiasi lėčiau negu 0,7 mm/min.

Svarbiausias filtro elementas – filtruojamoji pertvara; ji turi būti vienodai akyta, chemiškai ir termiškai atspari, stipri, patvari, lengvai valoma. Pertvaros būna lanksčiosios (austinės ir trikotažinės iš natūralių, dirbtinių, tarp jų ir stiklo, sintetinių pluoštų ir siūlų, metalo siūlų, tinklinės – iš sintetinių ir metalo siūlų, neaustinės – daromos įvairiais būdais iš tų pačių medžiagų kaip ir austinės) ir nelanksčiosios (standžiosios – keraminės, metalokeraminės, akytųjų plastikų ir metalų, nestandžiosios – suplautos ar supiltos iš smulkiagrūdžių ar pluoštinių medžiagų – smėlio, žvyro, akmens anglių, diatomito, perlito, celiuliozės, molio, medienos miltų).

Filtruojant suspensijas filtruojamoji pertvara filtre įtaisoma nejudamai ant tam tikrų atramų, filtruojamąja medžiaga padengiama konvejerio juosta, sukamas būgnas, diskai, vamzdžiai, ant kurių liejama arba kurie merkiami į suspensiją. Ant filtruojamosios medžiagos susikaupusios nuosėdos nusausinamos ir pašalinamos, filtruojamoji medžiaga išplaunama ar kitaip išvaloma ir toliau naudojama. Kai kietąsias daleles reikia išskirti iš dujų, dažniausiai naudojamas rankovinis filtras: dujų ir kietųjų dalelių mišinys leidžiamas į kelias ilgas ir siauras rankoves, padarytas iš filtruojamojo audinio; šio filtro rankovių filtruojamasis audinys valomas pučiant orą iš priešingos pusės. Parenkant filtrus atsižvelgiama į gamybos technologijos ypatumus, įrenginių našumą, atskiriamų medžiagų savybes. Filtras yra ypač svarbus chemijos ir maisto pramonės technologinis įrenginys, filtrais valomos nuotekos, geriamasis vanduo, alyvos filtrai ir degalų filtrai yra transporto bei kitų įrenginių įtaisai, dujų filtrai, be technologinių reikmių, saugo aplinką nuo taršos.

slėginio filtro schema: 1 – suspensijos (arba praplovimo skysčio) tiekimo anga, 2 – suslėgto oro tiekimo anga, 3 – korpusas, 4 – maišyklė, 5 – kamštis, 6 – pertvara, 7 – nuosėdos, 8 – dugnas, 9 – filtrato (t. p. ir praplovimo) išleidimo anga

vandens filtras

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką