kalio flotacijos talpykla

flotãcija (angl. flotation – plūduriavimas), smulkių mineralinių dalelių atskyrimas iš jų mišinio vandeninės suspensijos. Vienas svarbiausių naudingųjų iškasenų sodrinimo būdų; juo valomas vanduo – atskiriamos organinės medžiagos (nafta, tepalai), bakterijos, smulkios druskų nuosėdos, juo naudojamasi chemijos ir maisto pramonėje, žemės ūkyje. Grindžiama mineralinių dalelių savybe nevienodai drėkti. Hidrofobinės (silpnai drėkstančios) dalelės susikaupia skirtingų fazių (pvz., vandens ir dujų) sandūros vietoje ir taip atsiskiria nuo hidrofilinių (gerai drėkstančių) dalelių. Skiriama flotacija be reagentų (plėvelinė flotacija) ir su reagentais. Plėvelinė flotacija remiasi smulkių hidrofobinių dalelių savybe išsilaikyti vandens paviršiuje ir taip atsiskirti nuo hidrofilinių, kurios skęsta; naudojama retai.

Flotacijos reagentai – tai organinės arba neorganinės cheminės medžiagos, dedamos į flotuojamų medžiagų mišinį, kad geriau atsiskirtų skirtingų mineralų dalelės. Jos tiesiogiai veikia mineralinių dalelių paviršių didindamos ar mažindamos jo drėkimą. Flotacija su reagentais būna alyvos, putų ir joninė. Alyvos būdas: susmulkinta sodrinama rūda sumaišoma su alyva ir vandeniu, sulfidinių mineralų dalelės apsitraukia alyvos plėvele, išplaukia į paviršių ir nupilamos kaip koncentratas; uolienų (kvarco, feldšpatų) dalelės (atliekos) nusėda ant flotacijos mašinos dugno. Putų būdas: susmulkintų nemetalinių medžiagų (iki 0,5–1 mm dalelių) ir metalų rūdų (iki 0,1–0,2 mm dalelių) mišinys sumaišomas su flotacijos reagentu – putodariu, per suspensiją leidžiami smulkūs oro burbuliukai, prie kurių prilimpa blogai drėkstančios dalelės; susidariusios aeroflokulės išplaukia į paviršių. Joninės flotacijos būdu iš mišinio išskiriami tam tikrų medžiagų jonai, turintys priešingą elektros krūvį negu naudojamas flotacijos reagentas (paprastai paviršinio aktyvumo medžiaga); susidaro junginys, kuris kaupiasi ant flotacijos reagento putų burbuliukų, kylančių į paviršių. Koncentratas gaunamas putotą produktą toliau sodrinant.

Seniausias flotacijos būdas yra alyvos būdas (1860, Didžioji Britanija). Plėvelės būdą imta naudoti 1892 Jungtinėse Amerikos Valstijose, putų – 1902 t. p. Jungtinėse Amerikos Valstijose, joninę flotaciją – 20 a. 6 dešimtmetyje SSRS.

2570

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką