Jackson Frank Cameron (Frankas Kameronas Džèksonas) 1943 08 31Melburnas, Australijos filosofas. Analitinės filosofijos atstovas. Dr. (1977). Australijos humanitarinių mokslų (1981) ir Australijos socialinių mokslų (1998) akademijų narys.

Išsilavinimas ir veikla

Apie 1967 baigė Melburno universitetą. 1968–77 dėstė La Trobeʼo, 1978–86 ir 1991–92 – Monasho (abu Melburne), 1986–90 ir 1993–2014 – Australijos nacionaliniame universitete Kanberoje. Daugiausia tyrinėja sąmonės filosofiją, pažinimo teoriją, metafiziką ir metaetiką.

Filosofija

Sąmonės filosofijoje F. C. Jacksonas išgarsėjo pateikęs mintiniu eksperimentu Marijos kambarys (angl. Mary's room) išreikštą žinojimo argumentą prieš fizikalizmą. Mokslininkė Marija, uždaryta kambaryje, kuriame yra tik juoda ir balta spalva, tyrinėja pasaulį per nespalvotą monitorių. Jai esą prieinama visa fizikinė informacija, pvz., ji gali išmatuoti šviesos bangų, pasiekiančių žmogaus akis, ilgį, tačiau išėjusiai iš kambario ir pamačiusiai spalvų įvairovę mokslininkei turėtų paaiškėti, kad jos ankstesnės žinios buvo nepilnos, nors tyrinėdama ir gaudavo visą fizikinę informaciją, todėl fizikalizmas yra klaidingas. F. C. Jacksonas naudojo šį ir kitus argumentus grįsdamas teiginį, kad tam tikros sąmonės būsenos yra nefizinės prigimties, nors atsiradusios dėl fizinių reiškinių, bet neturi įtakos fiziniam pasauliui (epifenomenalizmas). Vėliau epifenomenalizmo atsisakė, ėmė ginti fizikalizmą ir teigti, kad intuicija pagrįsti argumentai (kaip ir jo paties žinojimo argumentas) prieš fizikalizmą yra klaidingi.

Frank Cameron Jackson

F. C. Jacksonas mano, kad sąvokų analizė filosofijoje turi lemiamą reikšmę. Dar tyrinėja implikacijos filosofines problemas.

Veikalai

Parašė veikalus Suvokimas (Perception 1977), Implikacija (Conditionals 1987), Sąmonės filosofija ir pažinimas (Philosophy of Mind and Cognition, su Davidu Braddonu-Mitchellu, 1996), Nuo metafizikos iki etikos: Sąvokų analizės gynimas (From Metaphysics to Ethics: A Defence of Conceptual Analysis 1998), Sąmonė, metodas ir implikacija (Mind, Method and Conditionals 1998), Sąmonė, moralė ir išaiškinimai (Mind, Morality, and Explanations, su Philipu Pettitu ir Michaelu Smithu, 2004), Kalba, vardai ir informacija (Language, Names and Information 2010).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką