kampinė freza

frezà (pranc. fraise), daugiadantis sukamasis metalo, medienos ar kitos kietos medžiagos apdirbimo įrankis. Būna su tiesiais, sraigtiniais, įstrižais dantimis, dešininės ir kairinės, aštriadantės ir kupradantės. Pagal paskirtį ir ašmenų išdėstymą skiriamos cilindrinės, galinės, diskinės (dvišonės ir trišonės), pirštinės ir kampinės, specialiosios (fasoninės, sriegių frezavimo, krumplių apdirbimo), pjūklinės. Pagal konstrukciją skiriamos į vientisąsias iš greitapjovio arba įrankinio plieno su prilituotomis bei kitaip pritvirtintomis kietlydinio ar metalo keramikos plokštelėmis ir surenkamąsias su įstatomais dantimis. Sudėtingo profilio detalėms apdirbti sudaromi rinkiniai iš specialiųjų ir standartinių frezų. Pjovimo greitis 0,2–1 m/s, su kietlydinio plokštelėmis iki 8 m/s (pjaunant plieną) ir iki 70 m/s (pjaunant spalvotuosius metalus).

Svarbiausi frezos parametrai: skersmuo, dantų skaičius, jų forma, t. p. tvirtinimo skylės ir koto (kūginio, cilindrinio ar būgninio) skersmuo. Kuo didesnis frezos skersmuo, tuo ilgiau dantys liečiasi su ruošiniu ir nupjaunamas plonesnis sluoksnis, geriau aušinami dantys (ilgesnė tuščioji veika). Be to, didesnis ir pjovimo momentas; tai leidžia pjauti giliau. Tinka plokštiems, cilindriniams, kūginiams ir fasoniniams išoriniams bei vidiniams paviršiams apdirbti, įvairaus profilio grioveliams ir išpjovoms, sukiniams, sriegiams išpjauti, medžiagai pjaustyti.

Freza tvirtinama frezavimo staklėse. Frezuoto paviršiaus šiurkštumas (Ra = 40–0,32 μm) ir tikslumas priklauso nuo pjovimo gylio, detalės pastūmos, frezos dantų skaičiaus ir formos bei staklių tikslumo.

2448

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką