metalo frezavimo staklės

frezãvimo stãklės, įrenginys metalo ar medienos detalėms apdirbti sukamuoju įrankiu – freza. Metalo frezavimo staklėmis apdirbami plokšti, cilindriniai, kūginiai ir fasoniniai detalių paviršiai, išpjaunami grioveliai, frezuojama sriegis, krumpliai, pjovimo įrankių dantys. Pagal konstrukciją metalo frezavimo staklės skirstomos į gembines, negembines, išilginio frezavimo, tolydžiojo frezavimo, pagal paskirtį – išdrožų frezavimo, kopijavimo ir specialiąsias. Įrankių ir nedidelių serijų gamybos cechuose smulkios detalės daugiausia frezuojamos gembinėmis frezavimo staklėmis. Jų freza įtvirtinama suklyje, o stalas stumdomas išilgai, skersai ir vertikaliai. Pagal suklio padėtį šios frezavimo staklės būna horizontaliosios, vertikaliosios ir universaliosios.

Vidutinio dydžio korpusinės detalės frezuojamos negembinėmis frezavimo staklėmis; jų stalas su ruošiniu stumdomas tik išilgai ir skersai (frezavimo galvutė juda vertikaliai). Didelių detalių plokšti ir sudėtingo profilio paviršiai frezuojami išilginio frezavimo staklėmis. Detalė tvirtinama ant išilgai slankiojančio stalo. Serijomis gaminami plokšti detalių paviršiai paprastai frezuojami tolydžiojo frezavimo staklėmis – karuselinėmis ir būgninėmis. Apdirbama ant apskrito sukamojo stalo ar būgno paeiliui viena ar keliomis frezomis. Sudėtingos detalės pagal pavyzdį frezuojamos kopijuojamojo frezavimo staklėmis. Išdrožų frezavimo staklėmis padaromos velenų ar kitų detalių išdrožos. Frezavimo staklės valdomos skaitmeninėmis programinėmis ar adaptyviosiomis sistemomis. Lietuvoje mažosios gembinės, gembinės įrankinės ir negembinės frezavimo staklės nuo 1954 gamintos Žalgirio ir Komunaro (abi Vilniuje) staklių gamyklose. Medienos frezavimo staklės būna paprastosios (išoriniams paviršiams), karuselinės (išoriniams ir vidiniams paviršiams) ir kopijavimo (vidiniams paviršiams apdoroti). Turi vertikaliai virš stalo (kopijavimo ir karuselinėse staklėse) arba jo apačioje (paprastosiose staklėse) tvirtinamą 1 arba 2 suportus.

gembinių metalo frezavimo staklių schema: a – horizontaliųjų, b – vertikaliųjų; 1 – suklys, 2 – freza, 3 – apdirbamoji detalė, 4 – stalas, 5 – gembė

2448

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką