Gabriẽlius, Biblijos personažas, arkangelas. Senajame Testamente apie Gabrielių pasakojama kaip apie Dievo pasiuntinį (išreiškia Dievo veikimą). Gabrielius pasirodęs Danieliui (Dan 8, 16; 9, 21) išaiškino ankstesnių jo regėjimų apie baigmės metą (Dan 8, 17) bei supratimą ir išmintį (Dan 9, 22) prasmę. Judėjų ir krikščionių apokrifinėje literatūroje plėtojama Gabrieliaus kaip angelo ir arkangelo vaizdiniai; Enocho knygoje Gabrielius minimas kaip angelas, sėdintis Dievo kairėje, iškeltas virš visų galybių, esantis Dievo akivaizdoje, tarpininkaujantis tarp Dievo ir žmonių, juos užtariantis.

Gabrielius (dailininkai S. Martini ir L. Memmi, Apreiškimas, tempera, medis, 1333, Uffizi paveikslų galerija Florencijoje)

Naujajame Testamente pasakojama, kad Gabrielius Zacharijui apreiškė Jono Krikštytojo (Lk 1, 11–20), o vėliau Švč. Mergelei Marijai – Jėzaus Kristaus (Lk 1, 26–38) gimimą. Islame tikima, kad Gabrielius Mahometui atpasakojo Koraną.

Krikščioniškoje ikonografijoje Gabrielius vaizduojamas Švč. Mergelei Marijai apreiškiantis, kad ji pagimdys Dievo Sūnų. Gabrieliaus atributas – lelijos šakelė arba (ankstyvojo renesanso dailėje) skeptras, kuriame pavaizduota heraldinė lelija.

565

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką