gáutinos sùmos, lėšos, kurias įmonei, įstaigai ar organizacijai ateityje turi sumokėti kiti juridiniai ar fiziniai asmenys – debitoriai.

Gautinos sumos dažniausiai sumokamos pinigais, kartais šalių susitarimu gali būti padengiamos ekvivalentine materialiojo, nematerialiojo, finansinio turto ar paslaugų verte.

Apskaitoje ir buhalteriniame balanse skiriama po vienerių metų gautinos sumos ir per vienerius metus gautinos sumos. Gautinų sumų sudėtyje didžiausią lyginamąjį svorį sudaro pirkėjų, užsakovų skolos už prekes, įsigytas iš įmonės, už įmonės atliktus darbus, suteiktas paslaugas. Prie gautinų sumų dar priskiriama sumos, gautinos pagal finansinės nuomos (lizingo) sutartis, gauti vekseliai, įmonės antrinių ir asocijuotųjų įmonių skolos jai, gautinas pridėtinės vertės mokestis, įvairių mokesčių į biudžetą permokos, išduoti komandiruočių avansai ir kita. Kilus pagrįstoms abejonėms, kad dalis gautinų sumų nebus sumokėta, buhalteriniame balanse registruojamos abejotinos skolos, kurios įtraukiamos į įmonės veiklos sąnaudas. Didelės abejotinos skolos neigiamai veikia įmonės finansinę būklę. Abejotinos skolos įstatymų nustatyta tvarka gali būti išieškomos.

Gautinų sumų terminas pakeitė ankstesnius debitorinio įsiskolinimo ir debetinės įskolos terminus.

1147

debitorinis įsiskolinimas; debetinė įskola

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką