Georges Cuvier

Cuvier Georges (Žoržas Kiuvj) 1769 08 23Montbéliard 1832 05 13Paryžius, prancūzų gamtininkas. Baronas. Prancūzijos instituto mokslų akademijos narys (1795).

Išsilavinimas ir veikla

1788 Stuttgarte baigė Karolinos akademiją. Paryžiaus universitete įkūrė Gamtos mokslų fakultetą. G. Cuviero pastangomis Prancūzijoje ir prie jos prijungtuose Italijos ir Olandijos miestuose įsteigta keletas universitetų ir licėjų; jo iniciatyva mokyklose pradėta dėstyti gamtos mokslai.

1812 išskyrė keturis gyvūnų organizacijos tipus: stuburinius, nariuotuosius, minkštakūnius ir spindulinius; juos suskirstė į 20 klasių. Stuburinių tipą suskirstė į 4 klases: žinduolius, paukščius, varliagyvius (kartu su ropliais) ir žuvis.

Aprašė daug iškastinių gyvūnų ir nustatė, kokiam laikotarpiui jie priklauso. Pasiūlė pagal iškastinių organizmų liekanas nustatyti geologinių sluoksnių amžių, pagal geologinių sluoksnių amžių apibūdinti iškastinių organizmų liekanas, rekonstruoti iškastines organizmų formas.

Patobulino lyginamąjį anatomijos metodą. Skelbė, kad rūšis sukūrė Dievas, kad jos nekintamos, kad tarp įvairios gyvūnų organizacijos tipų nėra pereinamųjų formų. Sukūrė katastrofų teoriją. Neigė J.‑B. A. P. de Lamarcko gyvosios gamtos kintamumo ir É. Geoffroy Saint‑Hilaire’o teiginius apie gyvūnų sandaros bendrumą. G. Cuviero sukaupta lyginamosios anatomijos ir paleontologijos medžiaga padėjo plėtotis zoologijai ir paleontologijai, pagrįsti gyvosios gamtos evoliuciją.

Veikalai

Gyvūnų karalystė, suskirstyta pagal jos organizaciją (Le règne animal distribué d’après son organisation 5 tomai, 1816).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką