Giñklų rmai (Оружейная палата; Oružeinaja palata), Valstýbiniai giñklų rmai, seniausias Rusijos muziejus, Kremliaus muziejų komplekso dalis (nuo 1960).

Veikla, struktūra

Yra Maskvoje. Saugo, tiria, eksponuoja 12–19 a. rusų, Bizantijos, Vakarų Europos, Artimųjų Rytų ginklus, aukso ir sidabro dirbinius, 5–20 a. unikalius taikomosios dekoratyvinės dailės kūrinius: valdovų sostus, regalijas, carų ir bažnytinius drabužius, audinius, paradinę žirgų aprangą, karietas, t. p. valstybinį deimantų fondą.

Istorija

Ginklų rūmai (1844–51, architektas K. Tonas)

Ginklų rūmai pirmą kartą paminėti 1547, 16–18 a. buvo Rusijos valstybinė įstaiga Maskvos kremliuje. Joje saugoti, supirkinėti, gaminti, pardavinėti ginklai, brangenybės, prabangūs rūmų apyvokos daiktai, dirbo šalies ir užsienio ginklininkai, juvelyrai, įvairių sričių meistrai. 1640 prie Ginklų rūmų atidaryta ikonų tapybos mokykla, 1700 prijungti Aukso rūmai (Zolotaja palata) ir Sidabro rūmai (Serebrianaja palata). 1711 Ginklų rūmai paversti senų ir trofėjinių ginklų, carų brangenybių ir užsienio valstybių dovanų Rusijos carams saugykla. 1806 iš Ginklų rūmų rinkinių įkurtas muziejus. 1844–51 jam pastatytas pastatas (architektas K. Tonas). Po 1917 Spalio perversmo jam perduotos nacionalizuotos Maskvos kremliaus cerkvių, Patriarcho zakristijos ir privačių asmenų dailės vertybės. Nuo 1962 Patriarcho zakristijoje Maskvos kremliuje veikia Ginklų rūmų filialas – 17 a. taikomosios dailės ir buities muziejus. Ginklų rūmuose yra nuo 17 a. vidurio ir vėliau iš Lietuvos išvežtų vertybių (liturginiai metalo ir tekstilės dirbiniai, baldai, ginklai ir kita).

L: The Armory Chamber Moscow 1976.

2972

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką