Glastonbury (Glãstonberis), miestas Didžiojoje Britanijoje, Anglijos pietvakarinėje dalyje, apie 30 km pietvakarius nuo Bristolio. 8700 (2015) gyventojų. Odos ir avalynės, maisto pramonė.

Glastonbury panorama; į rytus nuo miesto – Glastonbury (Šv. Mykolo) kalva su Šv. Mykolo bažnyčios (sugriauta 16 a.) bokštu

Istorija

Glastonbury pradėjo kilti viduriniais amžiais, kai tapo maldininkų, keliaujančių į vienuolyną prie Brue slėnio, sustojimo vieta. 16 a., po reformacijos, nuskurdo. 19 a., Glastonbury regione ėmus plėtotis pieninei gyvulininkystei ir avininkystei, miestas vėl ėmė plėstis; jame susikūrė maisto ir odos pramonė.

2,4 km į šiaurę nuo Glastonbury, ant 159 m aukščio kalvos, 1892 rasta benediktinų Švč. Mergelės Marijos vienuolyno griuvėsiai, Meare’o kalvų papėdėje 20 a. pradžioje – įtvirtinta keltų gyvenvietė, apie 280 pr. Kr. statyta ant vandens (63 po Kr. sugriovė belgai, 4 a. vėl apgyventa); archeologinius paminklus 1892–1907 tyrinėjo Antikvarų draugija. Gyvenvietėje rasta apie 70 apvalių (5–10 m skersmens) būstų, statytų ant polių liekanų; jų sienos darytos iš rąstų ir karčių, apdrėbtos moliu. Žmonės vertėsi žvejyba ir žemdirbyste. Mokėjo apdirbti varį ir išgauti geležį; aptikta geležinių plokštelių, kurios greičiausiai naudotos kaip pinigai. Naudojo lipdytą ir žiestą keramiką, puoštą spiralės ornamentu ir meandru. Ankstyvoji gyvenvietė priskiriama La Tène’o kultūrai. Apie išlikusius griuvėsius yra daug legendų, pasak vienos jų – karaliaus Lucijaus prašymu vienuolyną 166 pastatydino Romos misionieriai. Į jį 460 atvyko šv. Patrikas (manoma, jo palaikai rasti 1184 perstatant bažnyčią). Anglosaksų kronika nurodo, kad vienuolyną 8 a. pastatydino Vesekso karalius Ine’as, bet tyrimai parodė, kad jis statytas iki saksų užkariavimo; rasta jo liekanų – rąstų ir karčių. 10 a. vienuolynas tapo svarbiu religiniu centru (jam priklausė 5 grafystės). Apie 1184 atstatytas (po gaisro). Po Henriko VIII 1536–39 reformacijos (įkurta Anglikonų bažnyčia), sekuliarizavus vienuolyno žemes, apleistas. Spėjama, į vienuolyno koplyčią 1191 perlaidoti legendinio britų karaliaus Artūro palaikai.

Glastonbury vienuolyno griuvėsiai

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką