Glnskio maštas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kunigaikščio Mykolo Glinskio 1508 sukilimas prieš Lietuvos didįjį kunigaikštį Žygimantą Senąjį. Vyko per 1500–08 Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karą su Maskvos didžiąja kunigaikštyste.

Priešininkų apkaltintas ketinimu atimti iš Žygimanto Senojo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostą ir nušalintas nuo pareigų, Mykolas Glinskis sukėlė maištą. Jis siekė bent atskirti nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės stačiatikių gyvenamąsias žemes ir tapti jų kunigaikščiu. Maištas prasidėjo 1508 02 02 Trakų vaivados Jono Zaberezinskio, Mykolo Glinskio svarbiausio politinio priešininko, nužudymu Gardine. Mykolas Glinskis su giminaičiais 1508 03 pasidavė Maskvos didžiojo kunigaikščio Vasilijaus III globai. Maištas vyko Baltarusijoje ir dalyje Ukrainos (vietos gyventojai jo nerėmė). Maištą parėmė Krymo chanas Menglis Girėjus ir Moldavijos valdovas Bogdanas III. Maištininkai, 1508 05 pabaigoje neįstengę užimti Slucko ir Minsko, Oršoje susijungė su Maskvos didžiosios kunigaikštystės kariuomene. Čia ją 07 13 sumušė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenė (padedama lenkų samdinių), vadovaujama didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio.

Mykolas Glinskis (Antoni Oleszczyńskio vario raižinio, iki 1850, Varšuvos nacionalinė biblioteka, fragmentas)

Maištą numalšinus, Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė ir Maskvos didžioji kunigaikštystė 10 08 sudarė taiką. Mykolui Glinskiui su šalininkais leista išvykti į Maskvą.

1101

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką