Golubiškių piliakalnis ir gyvenvietė

Golubiškių piliakalnis

Golubiškių piliakalnis (fotografas Algimantas Žilėnas, 1980, Rokiškio krašto muziejus)

Golubiškių piliakalnis

Golubškių pliakalnis ir gyvénvietė, Ažùraisčių pliakalnis ir gyvénvietė, piliakalnis ir papėdės gyvenvietė Zarasų rajono savivaldybės teritorijoje, apie 0,3 km į vakarus nuo buvusio Golubiškių kaimo, apie 0,7 km į šiaurės vakarus nuo Avilio ežero pietrytinio kranto, bevardžio upelio kairiajame krante. Golubiškių piliakalnis ir gyvenvietė datuojama 1 tūkstantmečio pirma puse, priskiriama brūkšniuotosios keramikos kultūrai. 1958 ir 1972 Golubiškių piliakalnio ir gyvenvietės žvalgomuosius tyrimus atliko Istorijos instituto (Lietuvos istorijos institutas), 1975 – Mokslinės metodinės kultūros paminklų apsaugos tarybos (Kultūros paminklų apsaugos taryba) archeologai.

Piliakalnis

Apardytą kalvą (nuartas pietvakarinis šlaitas) iš šiaurės vakarų juosia upelis, iš kitų pusių – pievos (buvę pelkės). Šiaurinis, rytinis ir pietrytinis šlaitai statūs, 7,0–7,5 m aukščio. Piliakalnio aikštelė 50 × 30 m dydžio su 0,4–0,5 m storio kultūriniu sluoksniu. Šiaurės vakarinis šlaitas buvo sutvirtintas įrengus 3 terasas ir 2 pylimus. 2,5 m žemiau aikštelės yra pirmoji 7 m pločio terasa, kurios išoriniame pakraštyje supiltas 30 m ilgio ir 2 m aukščio pylimas, 2 m žemiau – 3 m pločio terasa ir 15 m ilgio bei 2 m aukščio pylimas, už kurio yra trečioji terasa.

Papėdės gyvenvietė

Piliakalnio rytinėje, pietrytinėje ir vakarinėje papėdėje yra senovės gyvenvietės (apie 1 ha) liekanų. Rasta lipdytos brūkšniuotu paviršiumi keramikos, geležies gargažių. Radiniai saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

1329

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką