Grabijõlų pilkapýnai, du pilkapynai ir pilkapis Vilniaus rajono savivaldybės teritorijoje, prie Grabijolų kaimo (Dūkštų seniūnija). Grabijolų pilkapynų pilkapių forma ir sampilai būdingi 1 tūkstantmečio vidurio ir jo antrai pusei. Grabijolų pilkapynų radiniai saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

Pirmasis pilkapynas

Pirmasis pilkapynas yra Neries slėnyje. Išliko 15 pilkapių. Jų sampilai – 6–12 m skersmens ir 0,4–0,8 m aukščio; kai kurių pilkapių sampilai sulėkštėję. 1890 kasinėjo A. Jocheris; rado 6–7 amžiaus sudegintų mirusiųjų kapų su įkapėmis. 1971 žvalgomuosius tyrimus atliko Istorijos instituto (Lietuvos istorijos institutas), 1979 – Mokslinės metodinės kultūros paminklų apsaugos tarybos (Kultūros paminklų apsaugos taryba) archeologai. Grabijolų pilkapyno pilkapių forma ir sampilai būdingi 6–12 amžiui.

Grabijolų pirmasis pilkapynas

Antrasis pilkapynas

Apie 0,35 km į pietryčius nuo pirmojo, Žemaitiškių miško rytiniame pakraštyje, yra antrasis pilkapynas, dar vadinamas Žemaitiškių pilkapynu. Išliko 14 pilkapių. Jų sampilai 7–8 m (1 pilkapio 16 m) skersmens ir nuo 0,5–1,0 m iki 1,2–1,6 m aukščio; kai kurių pilkapių sampilai sulėkštėję, apardyti (iškasta duobių). Daugumos pilkapių pagrindus supa pailgos duobės, kai kuriuose sampiluose yra akmenų vainikų liekanų. Spėjama, 1890 kasinėjo A. Jocheris; rado 6–7 amžiaus sudegintų mirusiųjų kapų. 1987 žvalgomuosius archeologinius tyrimus atliko Mokslinės metodinės kultūros paminklų apsaugos tarybos archeologai.

Pilkapis

Apie 0,1 km į rytus nuo antrojo pilkapyno, miške, yra apie 7 m skersmens ir 0,6 m aukščio pilkapis, dar vadinamas Žemaitiškių pilkapiu.

geležinis įmovinis ietigalis iš Grabijolų pirmojo pilkapyno

3049

Žemaitiškių pilkapynas; Žemaitiškių pilkapis

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką