rankinis granatsvaidis

granãtsvaidis, šaunamasis ginklas šarvuotiems taikiniams, kovos technikai naikinti, kariams kauti granatsvaidžio granata. Pagal konstrukciją granatsvaidžiai skirstomi į lengvuosius (rankinius), sunkiuosius (stovinius) ir šautuvinius; pagal veikimo principą – į dinaminius reaktyvinius (granatą išsviedžia iš vamzdžio sudegusio užtaiso dujų energija), aktyviuosius reaktyvinius (granata iššaunama iš drūtgalyje spyna sandariai uždaryto vamzdžio, toliau trajektorija ją varo reaktyvinis variklis) ir reaktyvinius (beatošliaužius granatsvaidžius, kurių iššaunamą granatą iš vamzdžio išmeta ir varo trajektorija reaktyvinis variklis); pagal panaudojimo skaičių – į vienkartinius ir daugkartinius; pagal paskirtį – į prieštankinius ir priešpėstinius; pagal vamzdžio konstrukciją – į graižtvinius ir lygiavamzdžius su išnarstomu ar teleskopiniu vamzdžiu; pagal užtaisymo automatizavimą – į neautomatinius, pusiau automatinius ir automatinius.

Granatsvaidį sudaro vamzdis (reaktyvinių prieštankinių granatsvaidžių – vienkartinis), taikymo įranga (mechaninė optinė, elektroninė optinė), paleidžiamasis mechanizmas, stovas (stovinių granatsvaidžių). Lengvasis (rankinis) granatsvaidis pritaikytas šaudyti užsidėjus ant peties arba nuo atramos. Susideda iš vamzdžio su taikymo įtaisu ir paleidžiamojo smogiamojo mechanizmo. Kalibras 30–112 mm, masė iki 8 kg (kartais ir didesnė), veiksmingas šaudymo tolis iki 500 m, granata pramuša storesnius kaip 400 mm šarvus. Sunkusis (stovinis) prieštankinis granatsvaidis gali būti įtaisytas kovos mašinoje, sraigtasparnyje, laive ir kitur. Susideda iš vamzdžio su taikymo įtaisu, šaudymo mechanizmo, skydo ir stovo su ratais. Kalibras 30–107 mm, masė 57–400 kg, veiksmingas šaudymo tolis iki 1400 m tiesioginiu taikymu prieštankine reaktyvine granata ir iki 8000 m iš uždarųjų ugnies pozicijų skeveldrine granata. Šautuvinis granatsvaidis skirtas šaudyti iš šaulių ginklo (šautuvo, automato, automatinio šautuvo) prieštankinėmis ir skeveldrinėmis šautuvinėmis granatomis naudojant tuščio ar granatos išmetamojo užtaiso energiją. Būna užmaunamas ant ginklo vamzdžio (šaudo tiesioginiu taikymu) ar tvirtinamas po vamzdžiu. Kalibras 40 mm, šaudymo tolis iki 300–400 m, pramuša iki 300 mm šarvus. Lietuvos kariuomenė turi Švedijos 84 mm kalibro lengvųjų granatsvaidžių Carl Gustaf, Rusijos 40 mm kalibro rankinių prieštankinių granatsvaidžių RPG‑2 ir RPG‑7V, Švedijos 90 mm kalibro sunkiųjų prieštankinių granatsvaidžių PV‑1110.

Pirmieji granatsvaidžiai naudoti II pasauliniame kare: 60 mm kalibro bazuka (1942, Jungtinės Amerikos Valstijos) ir vienkartinis dinaminis reaktyvinis įrenginys – faustpatronas (1943, Vokietija). Jie buvo vadinami pabūkliniais granatsvaidžiais.

645

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką