elektrinis grąžtas

gržtas, pjovimo įrankis skylėms gręžti arba platinti. Turi darbinę dalį su pjovimo briaunomis (jų forma priklauso nuo gręžiamos medžiagos ir gręžimo būdo) ir kotą. Metalui gręžti daugiausia naudojami spiraliniai grąžtai (su cilindriniu ar kūginiu kotu), t. p. plunksniniai (dažniausiai kietam metalui), centrinimo, giliojo gręžimo, žiedinio gręžimo, vamzdiniai (didelio skersmens skylėms) grąžtai. Yra metalo grąžtų, kuriais vienu metu galima gilinti, plėsti ir sriegti skyles. Medienai ir kitoms minkštoms medžiagoms gręžti naudojami grąžtai su kreipiančiuoju centru, dviem pjovimo briaunomis ir apskritiminiu rėžtuku, t. p. kūginiai spiraliniai grąžtai. Yra specialių (sudėtingus judesius atliekančių) grąžtų, kuriais galima išgręžti suapvalintas daugiakampes skyles. Metalo grąžtai gaminami iš legiruotojo, greitapjovio plieno, kietlydinių. Medienos ir kitų minkštų medžiagų grąžtai daromi iš anglinio plieno, jų darbinės dalies viršūnėje prilituojamos kietlydinio ar kompozicinės medžiagos plokštelės. Labai tikslūs grąžtai grūdinami, jų pjovimo briaunos šlifuojamos.

Grąžto viršūnė nugalandama galandimo staklėmis. Nudilę grąžtai galandami pakartotinai. Grąžtas įstatomas į rankinį (korbą), mechaninį (su krumpline ar pneumatine pavara) ar elektrinį gręžtuvą arba į gręžimo staklių suklį. Gręžiant skyles grąžtas sukamas ir stumiamas ašies kryptimi.

Pramoniniu būdu grąžtai (spiraliniai) pradėti gaminti 19 a. 7 dešimtmetyje Jungtinėse Amerikos Valstijose. Lietuvoje spiralinius grąžtus gamina (nuo 1957) Vilniaus grąžtų gamykla (nuo 1996 bendrovė Grąžtai).

2448

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką