„Greenpeace“ („Žalioji taika“), nepriklausoma tarptautinė nevyriausybinė aplinkos apsaugos organizacija. Siekia neprievartiniais veiksmais ir organizuotomis kampanijomis konstruktyviai kelti globalias aplinkos apsaugos problemas, remia gyvybei ir taikai palankius sprendimus.

Organizaciją 1971 įkūrė keliolika Vancouverio (Kanada) jaunuolių, organizacijos Don’t Make A Wave (Nedrumsk vandens) narių, kurie, protestuodami prieš Jungtinių Amerikos Valstijų prie Aleutų salyno Amchitkos salos vykdomus požeminius branduolinio ginklo bandymus, žvejybos laiveliu bandė priplaukti prie tų bandymų vietos. Saloje buvo šiai vietovei būdingų jūrinių ūdrų, erelių, sakalų keleivių ir kitų nykstančių rūšių buveinės. Laivas ir jo keleiviai buvo sulaikyti neatplaukę iki salos, sprogdinimas įvykdytas, bet protestą išgirdo visuomenė. Branduoliniai bandymai saloje tais pačiais metais buvo nutraukti, sala vėliau paskelbta paukščių draustiniu.

Greenpeace organizacijos logotipas

Svarbiausios organizacijos veiklos kryptys: išsaugoti senuosius miškus; stabdyti globalinį šiltėjimą; nustatyti toksiškus teršalus; išsaugoti vandenynus; pašalinti genų inžinerijos grėsmę; baigti branduolinį amžių.

Organizacijos skyriai pradėjo kurtis ir kitose šalyse. 1975 dėl visuomenės protestų Prancūzija buvo priversta nutraukti branduolinius bandymus atmosferoje virš Ramiojo vandenyno salų. 1979 Australijos, Kanados, Jungtinių Amerikos Valstijų, Prancūzijos, Olandų, Naujosios Zelandijos ir Didžiosios Britanijos organizacijos susivienijo ir įkūrė tarptautinę Greenpeace organizaciją. Ją sudaro Tarptautinė organizacija (nuo 1989 centras Amsterdame) ir nacionaliniai ar regioniniai biurai. Pasaulyje yra beveik 3 mln. rėmėjų ir 41 šalyje veikiantys biurai. Biurui vadovauja taryba ir jos išrinktas patikėtinis. Patikėtiniai kasmetinėje tarptautinėje organizacijos sesijoje patvirtina ilgalaikę strategiją ir biudžetą, keičia valdymo struktūrą, renka 4 narių tarptautinę tarybą ir vadovą. Veiklai reikalingų lėšų gauna tik iš individualių rėmėjų (nepriima vyriausybių ar korporacijų paramos).

Greenpeace aktyvistų protestas (2015 11 29, Madridas)

Pagrindiniai organizacijos veiklos principai: veikti patiems be politinių partijų ir remti aplinkos apsaugą; nepriklausyti nuo jokios vyriausybės, žmonių grupės ar individo įtakos; naudoti nesmurtinius veiksmus ir atmesti puolimus prieš asmenis ar nuosavybę. Dėl organizacijos veiklos 1982 įsigaliojo globalinis banginių medžioklės, 1983 – nuodingų atliekų išmetimo į jūrą moratoriumas. 1992 pradėta naudoti ozono sluoksniui nekenksminga šaldymo technologija, 1994 įsteigtas Antarkties banginių draustinis, 1995 Didžioji Britanija nepradėjo eksploatuoti naftos verslovės Atlanto vandenyne, 1997 įsigaliojo protokolas, draudžiantis eksploatuoti Antarkties mineralinius išteklius. 1999 Europos Sąjunga atsisakė naudoti genetiškai modifikuotų organizmų produkciją, 2001 sustabdytas Australijos naftingųjų skalūnų projektas prie Didžiojo Barjerinio rifo.

Dabartiniu metu organizacija koncentruojasi į globalinio klimato atšilimo stabdymą bei pasaulio vandenyno bei senųjų miškų išsaugojimą. Savo tikslų siekia įprastiniais aplinkos apsaugos organizacijos metodais (pvz., dalyvavimas tarptautinėse konferencijose, lobizmas), tačiau į daugelį savo kampanijų įtraukia taikius tiesioginio poveikio veiksmus ir tokiu būdu pritraukia dėmesį į tam tikras aplinkos apsaugos problemas. Pvz., įsiveržia į atominės energetikos bazes apsirengę radioaktyvių atliekų statinėmis. Daugelį svarbių aplinkos apsaugos veiksmų organizavo Greenpeace nacionaliniai biurai.

Lietuvoje nėra licencijuoto organizacijos biuro, bet šios krypties veiklą organizuoja Lietuvos žaliųjų judėjimas ir kitos organizacijos.

762

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką