metalo gręžimo staklės

gręžmo stãklės, pjovimo staklės skylėms metale, medyje, plastike ar kitoje medžiagoje gręžti arba kitaip apdirbti. Turi koloną, prie kurios tvirtinama suklinė galvutė su darbo įrankiu (grąžtu, gilintuvu, plėstuvu), stumdomu išilgai ašies. Metalo gręžimo staklės būna vertikaliosios (elektrinio variklio sukamą suklį su darbo įrankiu vertikaliai stumdo pastūmų dėžės mechanizmai) ir radialinės (prie nejudama arba pasukama kolona slankiojančios traversos kreipiamųjų pritvirtinta suklinė galvutė su darbo įrankiu horizontaliai stumdoma ir pasukama reikiamu kampu); vienasuklės ir daugiasuklės (turi iki keliasdešimties suklių, išdėstytų eile arba tam tikra tvarka). Daugiausia naudojamos vertikaliosios gręžimo staklės. Jos būna koordinatinės (jų stalas juda 2 kryptimis – koordinatėmis), programinės (jų revolverinė galvutė su darbo įrankiu valdoma automatiškai pagal programą). Korpusinių detalių skylėms gręžti naudojamos radialinės gręžimo staklės. Pasukus šių gręžimo staklių suklinę galvutę su darbo įrankiu ir traversą galima gręžti bet kuriuo kampu į horizontaliąją plokštumą.

Mažo skersmens gilioms skylėms gręžti naudojamos specialiosios giliojo gręžimo staklės; gręžiama specialiais spiraliniais, šautuviniais ar kitokiais giliojo gręžimo grąžtais. Medienos gręžimo staklės daugiausia naudojamos negilioms (iki 150 mm) kiauroms ir aklinoms iki 100 mm skersmens skylėms gręžti, lizdams išpjauti. Jos yra panašios konstrukcijos kaip ir metalo gręžimo staklės, tik lengvesnės ir sparčiau sukamas jų darbo įrankis. Šios gręžimo staklės būna su horizontaliai ir vertikaliai tvirtinamu darbo įrankiu; vienasuklės ir daugiasuklės (turi iki 30, specializuotosios 100–180 suklių). Gręžiant medienos vienasuklėmis gręžimo staklėmis darbo įrankis stumiamas ranka, ruošinys stumdomas mechanizuotai, gręžiant daugiasuklėmis – abu judesiai mechanizuoti.

LIETUVOJE pirmąsias metalo gręžimo stakles 1947 pagamino Vilniaus Žalgirio staklių gamykla. 1953–60 vertikaliąsias metalo gręžimo stakles gamino Kauno staklių gamykla, 1959–90 stalines – Vilniaus Komunaro staklių gamykla, nuo 1995 – bendrovė Kauno staklės.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką