grybinės augalų ligos

grỹbinės augal lgos, infekcinės ligos, kurias sukelia parazitiniai grybai (dažniausiai peronosporiečiai, milteniečiai bei kai kurie kiti aukšliagrybiai, afiloforiečiai, rūdiečiai ir grybšiai). Grybiena ir sporos patenka į augalus pro natūralias angeles ar įvairius mechaninius pažeidimus ir ima vystytis bei daugintis įvairiuose audiniuose. Pažeistuose augaluose ar jų dalyse prasideda patologiniai procesai, pakinta vandens ir maisto medžiagų apykaita, kvėpavimas, asimiliacija, fermentų gamyba, sutrinka augimas. Ant augalų ar jų organų atsiranda įvairių dėmių, apnašų, puvinių, spuogų ar žaizdų, kartais jie gali deformuotis. Pažeisti augalai ar jų dalys vysta, džiūsta ir apmiršta.

kriaušių rūdys

Dauginimasis ir plitimas

Grybinių augalų ligų sukėlėjai dauginasi vegetatyviškai (grybienos, rizomorfų, skleročių nuotrupomis), lytiniu ir kolonijiniu būdu. Juos platina vėjas, vanduo, vabzdžiai, kiti gyvūnai ir žmonės. Žiemoja sirgusių augalų liekanose, dirvoje, su vegetatyvinėmis augalų dalimis, sėklomis.

Dažnesni sukėlėjai ir ligos

Grybinių augalų ligų sukėlėjai stabdo augalų augimą, mažina derlingumą, pūdo vaisius ir daržoves, kartais augalus išdžiovina. Sumedėjusiems augalams daugiausia žalos padaro papėdgrybiai (afiloforiečiai ir kai kurie agarikoidiniai grybai), žoliniams – tikrosios ir netikrosios miltligės, rūdys, grybšiai (jų sukeliamos ligos vadinamos labai įvairiai, pvz., dėmėtligėmis, rudmargėmis, šviesmargėmis, vytuliais).

Apsaugos priemonės

Apsaugos priemonės: agrotechninės (parenkama tinkama augalams dirva, laikomasi sėjomainos, žemė tinkamai įdirbama ir patręšiama, laiku nuimamas derlius, apariamos augalų liekanos), fizinės mechaninės (šiluma, ultravioletine spinduliuote, elektromagnetiniais laukais dezinfekuojamos sėklos ir šiltnamių žemė, naikinami sergantys augalai ir jų dalys), biologinės (naudojami antagonistiniai mikroorganizmai arba antriniai parazitai), cheminės (beicuojamos sėklos, augalai purškiami fungicidais, dezinfekuojama dirva, patalpos, įrankiai), karantininės (neleidžiama įvežti ligotų augalų).

136

-augalų ligos

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką