Gutaučių piliakalnis ir gyvenvietė

Gutaučių piliakalnis

Gutaučių piliakalnis (1973, fotografas Algimantas Žilėnas; Rokiškio krašto muziejus)

Gutaũčių pliakalnis ir gyvénvietė, piliakalnis su papėdės gyvenviete Zarasų rajono savivaldybės teritorijoje, apie 0,8 km į pietvakarius nuo Gutaučių kaimo, prie Žirdės ištakų, jos dešiniajame krante.

Piliakalnis, vadinamas Pilaite, yra kalva, kurią iš šiaurės ir rytų juosia dauba, iš pietų ir vakarų – slėnumos. Šlaitai statūs, 8–10 m aukščio; šiaurinė šlaito dalis nukasta. Aikštelė ovali, 60 × 25 m dydžio, apardyta (ilgai buvo ariama); išliko iki 0,3 m storio kultūrinis sluoksnis. 19 amžiaus pabaigoje prie piliakalnio esančiuose laukuose rasta geležinių kirvių ir peilių, geležies gargažių, kitų radinių (neišliko).

Piliakalnio papėdėse yra senovės gyvenvietės liekanų; kai kur aptiktas iki 0,6 m storio kultūrinis sluoksnis. Rasta lipdytos lygiu ir brūkšniuotu paviršiumi keramikos, liejimo samtelių, geležies gargažių, geležinis pentinis kirvis.

Gutaučių piliakalnis ir gyvenvietė priskiriami brūkšniuotosios keramikos kultūrai ir datuojami 1 tūkstantmečio pirma puse. 1949 ir 1979 žvalgomuosius archeologinius tyrimus atliko Istorijos instituto (Lietuvos istorijos institutas), 1985 – Mokslinės metodinės kultūros paminklų apsaugos tarybos (Kultūros paminklų apsaugos taryba), 1994 – Kultūros paveldo mokslinio centro (Kultūros paveldo centras) archeologai. Radiniai saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje ir Rokiškio krašto muziejuje.

3049

Pilaitė

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką