kaimas kalnuose (Gvatemala)

Didžiosios savaitės metu iš dažytų pjuvenų kuriamas gatvės kilimas – alfombra (Antigua, Sacatepéquezo departamentas, Gvatemala)

majų moterys tradiciniais drabužiais (Parramos, Chimaltenango departamentas, Gvatemala)

gvatemaliẽčiai (savivardis guatemalenses), Šiaurės Amerikos nacija. Pagrindiniai Gvatemalos gyventojai (16,6 mln. žmonių, 2016), t. p. gyvena Jungtinėse Amerikos Valstijose (daugiau kaip 1,4 mln. žmonių, 2016), Meksikoje, Kanadoje, Hondūre, Belize ir kitur. Iš viso pasaulyje yra apie 18 mln. gvatemaliečių. Metisai (ispaniškai ladino – ispanų ir indėnų palikuoniai) sudaro apie 40 %, indėnai (daugiausia majai) sudaro apie 38 %, kiti – juodaodžiai (daugiausia garifūnai), baltieji. Dauguma kalba ispanų kalbos dialektu, vartojamos ir indėnų kalbos. Dauguma tikinčiųjų – katalikai (apie 45 %) ir protestantai (presbiterionai, anglikonai, sekmininkai, 42 %), dalis išpažįsta tradicinius tikėjimus.

Gyvensena

Tradiciniai amatai – audimas, puodininkystė, pynimas. Dauguma gvatemaliečių dirba paslaugų ir turizmo srityse, dalis iš seno verčiasi žemdirbyste (kukurūzai, pupiniai, moliūgai, pomidorai, kakavmedžiai, tabakas, vilnamedžiai, agavos), plantacijose auginami kavamedžiai, cukranendrės, bananai.

Tradicinis būstas – namas su plūkta asla, nendrių sienomis, šiaudų, palmių lapų stogu, dažnai ir čerpių.

Apranga įprasta lotynoamerikietiška, mėgstami ir indėniški drabužiai.

Tradiciniai valgiai – kukurūzų tortilijos, pupelių ir moliūgų patiekalai, mėsa su paprikomis ir daržovėmis, gėrimai iš kakavos ir kukurūzų miltų.

Būdinga liaudiškas katalikų šventųjų kultas, bažnytinės persirengėlių eitynės.

Istorija

Nacija ėmė formuotis 1821 paskelbus Gvatemalos respublikos nepriklausomybę. Karinė chunta Gvatemaloje per Šaltąjį karą remiama Jungtinių Amerikos Valstijų vyriausybės vykdė genocidą – išžudyta apie 200 000 autochtonų (indėnų majų). Dėl 20 a. antroje pusėje 36 m. trukusio pilietinio karo apie milijoną gvatemaliečių tapo karo pabėgėliais (gyvena Jungtinėse Amerikos Valstijose, Meksikoje, Belize ir kitur).

2526

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką