Hanibãlas (lot. Hannibal) 247 pr. Kr.Šiaurės Afrika 183 pr. Kr.Libisa (Bitinija), Kartaginos karvedys, valstybės veikėjas. Hamilkaro Barkos sūnus, Hasdrubalo Barkos brolis.

Nuo 237 pr. Kr. dalyvavo tėvo bei svainio Hasdrubalo karo žygiuose Ispanijoje. Hasdrubalui žuvus (221) tapo Kartaginos vyriausiuoju karo vadu. 221–220 išplėtė Kartaginos valdas Ispanijoje. 219 po 8 mėnesių apgulties užėmė Sagunto miestą (Romos sąjungininką) ir tuo išprovokavo II pūnų karą (218–201, Pūnų karai). 218 su 40 000 karių ir 38 kovos drambliais persikėlė per Ibero upę ir romėnams netikėtu žygiu per Pirėnus, Galiją ir Alpes įsiveržė į Italiją, sumušė romėnus prie Ticino upės ir Trebijos mūšyje. 217 Arno upės pelkėta žemuma apėjo prie Arecijaus (dabartinis Arezzo) įtvirtintas romėnų pozicijas, įviliojo į pasalą konsulo Gajaus Flaminijaus kariuomenę ir sumušė ją Trasimeno mūšyje. 216 laimėjo Kanų mūšį. Hanibalo sąjungininkais kare su romėnais tapo dalis galų genčių, Makedonija (215–205), Sirakūzai (213–211), kai kurie italikų miestai.

Hanibalas (marmuras, 1 a. pr. Kr., Nacionalinis archeologijos muziejus Neapolyje)

211 pr. Kr. Hanibalas pasiekė Romą ir nusiaubė jos apylinkes, bet miesto apgulti nesiryžo. 204 romėnams išsilaipinus netoli Kartaginos, jos Senatas 203 atšaukė Hanibalą į Šiaurės Afriką. Čia romėnai 202 sumušė kartaginiečius Zamos mūšyje (vienintelis Hanibalo pralaimėtas mūšis).

196 išrinktas sufetu (aukščiausios valstybinės pareigos). Hanibalo reformos, kuriomis siekta apriboti oligarchijos įtaką, kėlė vietos diduomenės nepasitenkinimą. 195 jis buvo priverstas bėgti į Siriją. 192–188 dalyvavo jos valdovo Antiocho III Didžiojo kare su Roma. Sirijai karą pralaimėjus Hanibalas pabėgo į Kretą, vėliau į Bitiniją. Romėnams pareikalavus jį išduoti, o Bitinijos karaliui Prūsijui sutikus tai padaryti, Hanibalas, vengdamas nelaisvės, nusinuodijo.

Hanibalo karo strategijai ir taktikai būdinga sugebėjimas išnaudoti priešo politinius sunkumus, gamtines sąlygas, kariauti priešo teritorijoje, rengti didelius karo žygius, puolimo staigumas ir kariuomenės rūšių sąveika. Kanų mūšyje jis panaudojo taktinę naujovę – pagrindines pajėgas sutelkė sparnuose, tada abiejų sparnų atakomis apsupo ir sunaikino priešą. Hanibalas laikomas vienu geriausių visų laikų karvedžių.

L: I. Š. Korablev Gannibal Moskva 1976; S. Lancel Hannibal Warszawa 2001.

1489

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką