Harabùrdos, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės stačiatikių bajorų giminė. Istorijos šaltiniuose minima nuo 16 amžiaus. Pagal giminės tradiciją – kilę iš totorių. Haraburdų tėvoninės valdos iš pradžių buvo Polocko žemėje, vėliau giminė persikėlė į Gardino, Slanimo ir Naugarduko apskritis. Pirmasis žymesnis giminės atstovas buvo 16 a. pirmoje pusėje gyvenęs Bagdonas, karalienės Bonos Sforzos dijokas ir vienas jos turtų Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje valdytojų. Veikiausiai jis gavo Habdanko herbą, kuris nuo to laiko giminei nuolat priklausė. Tarp visų vėlesnių Haraburdų atstovų didžiausią karjerą padarė Bagdono sūnūs Mykolas, Lukas, Ancuta, Simonas ir Jonas. Mykolas (m. 1586) buvo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto dijokas, nuo 1566 didysis raštininkas, o 1584 paskirtas Minsko kaštelionu, vienintelis iš giminės tapo Abiejų Tautų Respublikos senatoriumi. Buvo santykių su Maskvos didžiąja kunigaikštyste specialistas, jo kompetenciją vertino ir caras Ivanas IV. Dalyvavo svarbiose pasiuntinybėse į Maskvą: 1563 – dėl Polocko atgavimo (rūpinosi išlaisvinti ir į nelaisvę patekusį brolį valdovo dijoką Luką), 1573–74 – dėl caraičio Fiodoro kandidatūros į Abiejų Tautų Respublikos sostą, 1581–82 – parengti Zapolskij Jamo paliaubų.

Haraburdų herbas (iš A. Kojalavičiaus-Vijūko knygos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajorų herbynas, vadinamas Nomenklatorius, išspausdintos 1905 Krokuvoje; Varšuvos nacionalinė biblioteka)

Rūpinosi stačiatikybės stiprinimu Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje: per vieną kelionę į Maskvą gavo į rusų kalbą išverstus Senąjį ir Naująjį Testamentus, jie Konstantino Ostrogiškio iniciatyva išspausdinti (vadinamoji Ostrogo Biblija 1581). Ancuta buvo kunigas. 1562 tapo Polocko vyskupu, pareigas ėjo iki 1563, kai Polocką užėmė Maskvos kariuomenė.

17–18 a. Haraburdos – didelė vidutinių bajorų giminė. Jos atstovai buvo vieni Slanimo ir Naugarduko apskričių bajorijos vadovų (pvz., apie 1640–1709 gyvenęs Mykolas Karolis buvo Slanimo apskrities maršalka, daug kartų rinktas pasiuntiniu į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Seimą).

-Haraburda; -Bagdonas Haraburda; -Mykolas Haraburda; -Lukas Haraburda; -Ancuta Haraburda; -Mykolas Karolis Haraburda; -Simonas Haraburda; -Jonas Haraburda

2336

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką