hausų namai (Bkonni kaimas, Tahoua regionas, Nigeris)

háusai, Afrikos tauta. Gyvena Nigerijoje (daugiau kaip 55 milijonai), Nigeryje (daugiau kaip 10 milijonų), Kamerūne, Ganoje, Čade ir kitose Afrikos valstybėse. Iš viso yra daugiau kaip 60 milijonų hausų. Kaba hausų kalba. Dauguma musulmonai sunitai, yra protestantų (anglikonų, metodistų, baptistų), tradicinių tikėjimų išpažinėjų (protėvių kultas, gamtos objektų garbinimo, totemizmo liekanos).

Gyvensena

Tradiciniai verslai – kaplinė žemdirbystė (jos pagrindas – sorgai, gvinėjinės soros, arachiai, kukurūzai, ryžiai) ir prekyba. Išplėtota irigacija. Dalis hausų tradiciškai verčiasi vogdami, elgetaudami. Sausuoju laikotarpiu vyrai uždarbiauja Gvinėjos įlankos pakrantės miestuose. Amatai: kalvystė, audimas, dažymas, puodininkystė, juvelyrinių dirbinių, avalynės gamyba ir kita.

Miestuose šeimos – mãžosios, kaimuose išliko šeiminių bendruomenių, poliginija.

Gausus folkloras (pasakos, dainos, patarlės, legendos apie hausų kilmę).

Istorija

hausai (Abeokuta, Pietų Nigerija, 1935)

Hausų protėviai atsikėlė į Vakarų Afriką apie 1000 ir įkūrė keletą miestų-valstybių. 16 amžiuje juos užvaldė Songajaus valstybė, 19 amžiuje – fulbiai; 20 amžiaus pradžioje–1960 hausų gyvenamosios teritorijos buvo Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos kolonijos.

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką