Helmut Kohl

Kohl Helmut (Helmutas Kòlis) 1930 04 03Ludwigshafen 2017 06 16 Ludwigshafen, Vokietijos valstybės veikėjas.

Nuo 1947 dalyvavo Krikščionių demokratų sąjungos veikloje. 1958 baigė Heidelbergo universitetą (istoriją). Nuo 1959 Reino krašto-Pfalco žemės parlamento deputatas, nuo 1969 ministras pirmininkas. 1973–98 Krikščionių demokratų sąjungos pirmininkas.

1982–90 Vakarų Vokietijos, 1990–98 suvienytos Vokietijos kancleris. Siekdamas suartinti Europos tautas glaudžiai bendradarbiavo su Prancūzijos prezidentu F. Mitterrand’u ir kitais Europos valstybių vadovais. Vidaus politikoje siekė riboti socialines programas ir taip mažinti vyriausybės išlaidas. 1989–90 SSRS nustojus kontroliuoti Rytų Europos šalis vadovavo greito Vakarų ir Rytų Vokietijos suvienijimo politikai: 1990 05 pasirašyta bendro ūkio kūrimo sutartis, Rytų Vokietijos gyventojams leista keisti markę į to paties nominalo, bet daug vertingesnę Vakarų Vokietijos markę (taip siekta išvengti masinės gyventojų emigracijos į Vakarus). Po II pasaulinio karo Vokietiją okupavusioms Didžiajai Britanijai, Jungtinėms Amerikos Valstijoms, Prancūzijai ir SSRS pritariant 1990 10 Rytų ir Vakarų Vokietija susivienijo.

10 dešimtmetyje H. Kohlis buvo vienas svarbiausių politikų, aktyviai siekiančių Europos integracijos, daug prisidėjo prie Maastrichto sutarties sudarymo ir jos ratifikavimo Vokietijoje. Rytų Vokietijos ūkio pertvarkymo išlaidos buvo didesnės nei tikėtasi, todėl H. Kohlio vyriausybė padidino mokesčius. Dėl uždelstos buvusios vakarinės dalies ūkio restruktūrizacijos prasidėjus ekonomikos nuosmukiui H. Kohlio vadovaujama Krikščionių demokratų sąjunga ir Bavarijos Krikščionių socialinės sąjungos koalicija 1998 rinkimus pralaimėjo. H. Kohlis atsistatydino iš partijos pirmininko pareigų (liko garbės pirmininku).

1999 kilus skandalui dėl neteisėto Krikščionių demokratų sąjungos veiklos finansavimo, H. Kohlis atsisakė įvardyti įstatymą pažeidusius asmenis, 2000 atsistatydino iš partijos garbės pirmininko pareigų.

Vestfalijos taikos premija (2000).

Helmut Kohl

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką