Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft Howard Phillips (Hovardas Filipsas Làvkraftas) 1890 08 20Providence 1937 03 15Providence, Jungtinių Amerikos Valstijų rašytojas. Vienas žymiausių 20 a. siaubo ir fantastinių apsakymų autorių.

Dėl sveikatos problemų daugiausia mokėsi namuose, nelankė koledžo, bet nuo vaikystės domėjosi mokslu: medicina, chemija, geografija, istorija, mitologija; rašė straipsnius bulvarinei spaudai. 1915–23 leido žurnalą The Conservative, jame spausdino savo poeziją ir prozą. Nuo 1923 apsakymus spausdino žurnale Weird Tales. Gyveno skurdžiai, daugiausia užsidirbdavo perrašinėdamas ir redaguodamas kitų kūrinius.

Howard Phillips Lovecraft

Howard Phillips Lovecraft

H. Ph. Lovecrafto pasakojimuose aprašomi Naujosios Anglijos gyventojų susitikimai su siaubą keliančiomis nežemiškos kilmės būtybėmis. Žymiausios apysakos: Čarlzo Deksterio Vordo byla (The Case of Charles Dexter Ward 1927, išleista 1941), Beprotybės viršukalnės (At the Mountains of Madness 1931, išleista 1936, lietuvių kalba 2008), Šešėlis virš Insmuto (The Shadow over Innsmouth 1931, išleista 1936). Pirmoji knyga išleista po mirties – Autsaideris ir kiti (The Outsider and Others 1939). Kūrybai įtakos turėjo gotikinis romanas ir fantastinės literatūros autoriai. Apsakymuose ir apysakose kultūriniai ir geografiniai faktai perpinti su sudėtinga originalia mitologija, siaubas ir liguista fantazija perteikta per realistinę tikrovę. Autorius plėtojo savitą literatūrinę filosofiją – kosmicizmą (anglų kalba Cosmicism), dar vadinamą keistuoju realizmu arba literatūra (anglų kalba Weird fiction), tai – fantastinės literatūros rūšis, kuriai būdinga neapibrėžtos antgamtinės būtybės, keliančios siaubą, slogią atmosferą ir žmogų nuteikiančios visiškam nihilizmui ir bejėgiškumui.

H. Ph. Lovecrafto kūriniai išpopuliarėjo 20 a. 7 dešimtmetyje, padarė įtaką elitinei ir pramoginei literatūrai (komiksams), pramoginiam kinui, filosofijai, kompiuteriniams žaidimams. Rašytojo gausų literatūrinį palikimą sudaro ir apie 100 000 laiškų.

Lietuvių kalba išleista apsakymų ir apysakų rinktinė Tykantis tamsoje (2018).

-Abdulas Alhazredas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką