Hugo Rafael Chávez Frías

Chávez Frías Hugo Rafael (Hugas Rafaelis Čãvesas Frasas) 1954 07 28Sabaneta (Barinaso valstija) 2013 03 05Karakasas, Venesuelos politikas. Gimė daugiavaikėje kaimo mokytojų šeimoje. Indėnų, ispanų ir afroamerikiečių kilmės. 1975 baigė Venesuelos karo akademiją. Tarnavo oro desanto kariuomenėje. 1982 su kitais kariškiais įkūrė pogrindinę organizaciją, vėliau pavadintą Bolívaro revoliuciniu judėjimu (Movimiento Bolivariano Revolucionario 200). 1992 02, naudodamasis sunkia ekonomine padėtimi ir žmonių nepasitenkinimu, su kitais surengė pučą; jam nepavykus suimtas ir nuteistas kalėti; 1994 paleistas. 1997 su kitais įkūrė socialistinį V respublikos judėjimą.

Hugo Rafael Chávez Frías

Venesuelos prezidentas

1999–2013 Venesuelos prezidentas (perrinktas 2000, 2006 ir 2012). Priėmus 1999 konstituciją iniciavo reformas, žinomas kaip Bolívaro revoliucija. Per kariškių ir opozicijos 2002 04 surengtą valstybės perversmą suimtas; kilus visuomenės ir dalies kariuomenės nepasitenkinimui paleistas. 2007 įkūrė Venesuelos vieningąją socialistų partiją (sudarė V respublikos judėjimas, Venesuelos komunistų ir kitos kairiosios partijos).

Idėjos ir reformos

Siekė Venesueloje sukurti naujovišką, demokratinį, socializmą, pritarė L. Trockio idėjoms. Nacionalizavo arba perėmė į valstybės kontrolę naftos gavybos ir perdirbimo, telekomunikacijų, statybos medžiagų, metalurgijos ir kai kurių kitų ūkio šakų įmones, ėmė kontroliuoti kainas.

Užsienio politika

Užsienio politikoje bendradarbiavo su Jungtinėms Amerikos Valstijoms priešiškomis Lotynų Amerikos (Kubos, Nikaragvos, Bolivijos, Ekvadoro) ir Viduriniųjų Rytų (Libijos, Irako, Irano) valstybių vyriausybėmis, karinėje srityje – su Rusija.

Veiklos vertinimas

Opozicijos ir tarprautinės bendruomenės buvo kritikuojamas dėl nedemokratiškumo, valdymo autoritariškumo ir antivakarietiškos retorikos; vykdomos reformos iš dalies sumažino socialinę atskirtį, bet pablogino bendrą šalies ekonominę padėtį, didėjo infliacija, korupcija ir nusikalstamumas, visuomenės supriešinimas.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką