bai (savivardis igbo), Afrikos tauta. Gyvena Nigerijoje, Kamerūne. Iš viso 20 amžiaus pabaigoje buvo apie 21,7 milijono ibų. Daug etninių grupių (įvairūs tyrėjai skiria nuo 40 iki 220). Kaba ibų kalba (kva kalbų grupė). Dalis tikinčiųjų – krikščionys (katalikai, protestantai), dalis išpažįsta tradicinius tikėjimus (gamtos jėgų, protėvių kultas).

Pagrindiniai tradiciniai verslai – kaplinė dirvoninė žemdirbystė (dioskorėjos, maniokai, kukurūzai, daržovės, pietiniuose rajonuose augina alyvpalmes), medienos apdirbimas. Amatai: kalvystė, puodininkystė, audimas, medienos apdirbimas ir raižyba. Išlikusios giminės, rangų ir kaimo bendruomenės, didžiosios šeimos. Paplitusi kaimo egzogamija. Praktikuojama skarifikacija, apipjaustymas (ir klitoridektomija). Išlikusios folklorinės šventės. Gausi tautosaka. Paplitę įvairios kaukės, toteminiai stulpai, molinės ir medinės statulėlės.

1967–1970 ibų gyvenamoje teritorijoje veikė separatistnis darinys Biafra. 1966 Šiaurės Nigerijoje buvo išžudyta apie 30 000 ibų, apie 1 mln. ibų pabėgo į Rytų Nigeriją

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką