Indijos konstitucinė santvarka

Ìndijos konstitùcinė sántvarka

Aukščiausiosios valdžios institucijos

Pagal 1950 konstituciją Indija – federacinė parlamentinė respublika. Valstybės vadovas ir kariuomenės vyriausiasis vadas – prezidentas, renkamas 5 metams rinkėjų kolegijos, kurią sudaro parlamento abejų rūmų ir valstijų įstatymų leidybos institucijų nariai. Viceprezidentą renka parlamento abejų rūmų nariai.

Indijos prezidento rezidencija Naujajame Delyje (1912–13, architektas Edwinas Landseeras Lutyensas, pastatyti 1912–29)

Įstatymus leidžia dvejų rūmų parlamentas (Sansad), jį sudaro aukštieji rūmai – Valstijų Taryba (Rajya Sabha) ir žemieji – Liaudies Rūmai (Lok Sabha). Valstijų Tarybą sudaro ne daugiau kaip 250 narių, iš kurių ne daugiau kaip 12 skiria prezidentas, kitus renka valstijų ir sąjunginių teritorijų susirinkimai 6 metams (1/3 narių kas 2 metai perrenkami). Liaudies Rūmus sudaro ne daugiau kaip 552 nariai, iš kurių ne daugiau kaip 530 renkami valstijose, 20 – sąjunginėse teritorijose; prezidentas gali skirti ne daugiau kaip 2 anglo‑indų bendruomenės atstovus; visų kadencija 5 metai.

Indijos parlamento rūmai Naujajame Delyje (1912–13, architektai Edwinas Landseeras Lutyensas ir Herbertas Bakeris, pastatyti 1921–27)

Valstijos turi savo parlamentus – įstatymų leidybos susirinkimus, renkamus piliečių 5 metams. 4 valstijos turi dvejų rūmų parlamentus, 24 – vienerių rūmų.

Vykdomoji valdžia priklauso ministrui pirmininkui (prezidentas skiria daugumą parlamente turinčios partijos vadovą) ir Ministrų Tarybai (narius skiria prezidentas pagal ministro pirmininko rekomendacijas).

Valstijas valdo gubernatoriai, skiriami prezidento, sąjungines teritorijas – prezidentas per Ministrų Tarybą.

Teismų sistema

Teismų sistemą sudaro: Aukščiausiasis Teismas, vykdantis ir konstitucinę priežiūrą (teisėjus skiria prezidentas laikotarpiui iki jiems sueis 65 metai), aukštieji valstijų teismai ir žemesniosios instancijos teismai apygardose.

Nacionalinės šventės

Nacionalinės šventės: sausio 26 – Respublikos diena, rugpjūčio 15 – Nepriklausomybės diena, spalio 2 – Gandhi Džajanti (M. K. Gandhi gimimo diena).

2271

Indija

Indijos gamta

Indijos gyventojai

Indijos religijos

Indijos partijos ir profsąjungos

Indijos ginkluotosios pajėgos

Indijos ūkis

Indijos istorija

Indijos santykiai su Lietuva

Indijos švietimas

Indijos literatūra

Indijos architektūra

Indijos dailė

Indijos muzika

Indijos choreografija

Indijos teatras

Indijos kinas

Indijos žiniasklaida

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką