Insight Marso paviršiuje (dailininko piešinys)

„InSight“ (angl. Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport – vidinės sandaros nagrinėjimas naudojant seisminius, geodezinius ir šilumos pernašos tyrimus), NASA zondas, skirtas Marso planetos vidinei sandarai tyrinėti ir turintis padėti suprasti, kaip susiformavo Žemės grupės planetos. InSight t. p. skirtas seisminiam planetos aktyvumui bei meteoritų smūgiams planetos paviršiuje tyrinėti. Paleistas Atlas V raketa 2018 05 05, Marso paviršiuje nusileido 2018 11 26. Zondas atlieka tyrimus Marso lygumoje Elysium Planitia, šiauriau planetos pusiaujo.

Zondo konstrukcija ir įranga

InSight yra 6 m pločio (su išskleistomis saulės baterijų plokštėmis), 1,56 m ilgio ir apie 1,08 m aukščio. Zondo masė – 360 kilogramų. Elektros energiją tiekia dvi beveik apskritos (2,15 m skersmens) saulės baterijų plokštės. Pagrindiniai zondo instrumentai: SEIS (angl. Seismic Experiment for Interior Structure) – seismometras, skirtas seisminiams Marso aktyvumui tyrinėti ir turintis padėti geriau pažinti vidinę planetos sandarą; HP3 (angl. Heat Flow and Physical Properties Package) – temperatūros matavimo zondas, skirtas šilumos pernašai ir kitoms terminėms Marso savybėms tyrinėti; RISE (angl. Rotation and Interior Structure Experiment) – instrumentas, skirtas planetos sukimuisi apie savo ašį ir sukimosi ašies svyravimui (nutacijai) tyrinėti. Naudojantis šiais matavimais tikimasi nustatyti Marso planetos branduolio sandarą – ar branduolys yra skystas, t. p. ar, be geležies, jį sudaro ir kiti cheminiai elementai. Zondas t. p. turi 1,8 m ilgio robotizuotą ranką, naudojamą instrumentams išdėlioti, fotokameras, skirtas instrumentų veikimui bei aplinkai stebėti, temperatūros ir vėjo greičio jutiklius, retroreflektorių, skirtą lazeriniams padėties ir atstumo matavimams, kuriuos galės atlikti būsimi Marso tyrimų erdvėlaiviai.

pirmoji nuotrauka, atsiųsta marsaeigio InSight jam nusileidus Marso paviršiuje

Tyrimai

Marso paviršiaus vaizdas iš zondo Insight

2018 12 07 pirmą kartą sėkmingai įrašytas ir į Žemę perduotas vėjo sukeltas garsas. Garsą sukėlė 5–7 m/s vėjo gūsiai. 2019 kovą HP3 zondas pradėjo skverbtis į Marso dirvožemį, tačiau tik negiliai įsiskverbęs zondas užstrigo. Iš pradžių manyta, kad pasiekti didesnį gylį trukdo po dirvos paviršiumi esantis akmuo, tačiau bandymai Žemėje parodė, kad pasiekti didesnį gylį trukdo per maža trintis tarp dirvožemio ir zondo. Toliau bandoma pasiekti gylį, reikalingą moksliniams matavimams atlikti (planuota pasiekti 5 m gylį). 2019 04 06 SEIS instrumentu užfiksuotas Marso drebėjimas – pirmasis toks kada nors stebėtas įvykis Marso planetoje. Nors drebėjimas tikrai sukeltas ne paviršiuje vykstančių reiškinių (pvz., vėjo), jis buvo per silpnas, kad būtų padėjęs daugiau suprasti apie Marso vidinę sandarą. 2018 12 19 pradėjęs veikti SEIS instrumentas yra pirmasis toks instrumentas kitos planetos paviršiuje. Iki 2020 10 zondas InSight perdavė 5200 nuotraukų iš Marso paviršiaus.

3217

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką