Interpòlas (anglų kalba International Criminal Police Organization, prancūzų kalba Organisation Internationale de Police Criminelle, Interpol), Tarptautnė kriminãlinės polcijos organizãcija, kovos su tarptautiniu nusikalstamumu organizacija.

Būstinė, nariai, tikslai

Būstinė Lione (nuo 1989). 2021 organizacijai priklauso 194 valstybės.

Skatina šalių narių bendradarbiavimą tiriant su terorizmu, nelegalia prekyba ginklais, narkotikais, pinigų plovimu, prekyba žmonėmis, piratavimu, smurtu prieš vaikus susijusius nusikaltimus, smurtinius, ekonominius, finansinius, kibernetinius nusikaltimus, organizuoto nusikalstamumo grupuočių veiklą.

Pagrindinės institucijos

Interpolo pagrindinės institucijos: Generalinė asamblėja, Vykdomasis komitetas, Generalinis sekretoriatas (būstinė Lione). Aukščiausia institucija – kasmet šaukiama Generalinė asamblėja, kurią sudaro Interpolo narių policijos delegacijos; svarsto Interpolo veiklos principus, numato jos kryptis, sprendžia finansinius klausimus, renka prezidentą (nuo 2018 Pietų Korėjos atstovas K. Jong-Yangas). Generalinė asamblėja sudaro komisijas, kurios svarsto ir rengia tam tikras rekomendacijas, pvz., kovos su netikrų pinigų gaminimu, nepilnamečių nusikalstamumo, kriminalinės statistikos ir kita. Vykdomąjį komitetą (renka Generalinė asamblėja) sudaro prezidentas, 2 viceprezidentai ir 9 delegatai. Jo tikslas – stebėti, kaip vykdomi Generalinės asamblėjos nutarimai, ir kontroliuoti Generalinio sekretoriato veiklą.

ženklas ant Interpolo būstinės Lione

Generalinis sekretoriatas – nuolat veikianti institucija, ji renka ir kaupia informaciją apie nusikaltimus ir nusikaltėlius, technines ir taktines kovos su nusikalstamumu priemones, kovoja su netikrų pinigų, vertybinių popierių gamyba, nusikaltimais, susijusiais su narkotikais, sudarinėja įvairias kartotekas ir kita.

Generalinis sekretorius vadovauja Generaliniam sekretoriatui (nuo 2014 Jürgenas Stockas, 2019 paskirtas antrai kadencijai), prižiūrijo jo veiklą ir užtikrina, kad būtų įgyvendinti Generalinės asamblėjos ir Vykdomojo komiteto sprendimai. Generalinį sekretorių Vykdomojo komiteto siūlymu skiria Generalinė asamblėja 5 metų laikotarpiui (gali būti paskirtas antrai kadencijai).

Nacionaliniai biurai

Kiekviena Interpolui priklausanti valstybė turi nacionalinį biurą (kontaktinį padalinį palaikyti ryšiams ir keistis aktualia informacija su Generaliniu sekretoriatu, regioniniais pareigūnais ir kitomis valstybėmis narėmis). Interpolo darbuotojai tiesiogiai jokių sekimo ir nusikaltėlių išaiškinimo veiksmų neatlieka, teikia tik koordinacinio pobūdžio pagalbą. Visas paieškas ir nusikaltėlių sulaikymo operacijas vykdo nacionalinė policija.

Paprastoji ir skubioji paieškos

Interpolas vykdo dviejų rūšių paiešką: paprastąją ir skubiąją. Paprastosios paieškos atveju nacionalinės policijos įstaigos per Interpolo Generalinį sekretoriatą prašo paskelbti tam tikro nusikaltėlio paiešką ir garantuoja, kad jį sulaikius bus išsiųstas oficialus dokumentas dėl jo išdavimo. Skubioji paieška vykdoma per suinteresuotų valstybių Interpolo biurus, aplenkiant Generalinį sekretoriatą.

Interpolas įkurtas 1923 Vienoje, reorganizuotas 1946. Nauji Interpolo įstatai priimti 1956.

Interpolo nacionalinis biuras Lietuvoje

Lietuvoje Interpolo nacionalinis biuras įsteigtas 1991 11 30 (Lietuva tapo 158-ąja šios organizacijos nare, pirmuoju biuro vadovu buvo paskirtas vyriausiasis komisaras Aurelijus Racevičius). Jo funkcijas atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybos Europolo ir Interpolo nacionalinis skyrius. 10 darbuotojų (2021).

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką