išeitnė šmoka, išeitinė pašalpa, vienkartinė pinigų suma, įstatymo, kolektyvinės sutarties ar darbo sutarties nustatytais atvejais darbdavio išmokama darbuotojui nutraukus darbo sutartį.

Išeitinė išmoka užsienio šalyse

Dažniausiai išeitinės išmokos dydis siejamas su paskutiniu darbuotojo vidutiniu darbo užmokesčio dydžiu, o ji išmokama darbuotojo atleidimo iš darbo dieną. Atleidžiant darbuotojus, dirbančius pagal neterminuotą (kai kuriais atvejais ir pagal terminuotą) darbo sutartį, išeitinė išmoka išmokama, remiantis tam tikrais pagrindais, beveik visose valstybėse. Didžiojoje Britanijoje (išeitinės išmokos dydis priklauso ir nuo darbuotojo amžiaus), Airijoje, Portugalijoje, Ispanijoje išeitinės išmokos dažniausiai išmokamos dėl ekonominių priežasčių mažinant etatus, Italijoje – neatsižvelgiant į atleidimo pagrindą. Italijoje, Portugalijoje, Graikijoje išeitinės išmokos dydis yra 1 mėnesio darbo užmokestis už kiekvienus toje įmonėje dirbtus darbo metus.

536

Išeitinė išmoka Lietuvoje

Lietuvoje pagal Darbo kodeksą (2016, įsigaliojo 2017) didžiausia išeitinė išmoka (darbuotojo 6 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio) mokama darbo sutartį nutraukiant darbdavio valia. Atleidžiant darbuotoją darbdavio iniciatyva, dėl bankroto ar dėl sveikatos būklės, turi būti išmokėta jo 2 vidutinių darbo užmokesčių dydžio, o jei darbo santykiai tęsėsi trumpiau nei 1 metus, – pusės jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka. Dvigubai mažesnė (vieno vidutinio mėnesinio darbo mėnesio) išeitinė išmoka mokama tuomet, kai darbuotojas atleidžiamas dėl sutarties prieštaravimo įstatymams arba kai į darbą grąžinamas kitas darbuotojas.

Pasibaigus terminuotai darbo sutarčiai išeitinė išmoka darbuotojui mokama tik jei darbo santykiai pagal tokią sutartį tęsėsi ilgiau kaip 2 metus. Tuomet darbo sutarčiai pasibaigus dėl termino suėjimo, darbuotojui išmokama 1 mėnesio jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka. Tokio paties dydžio išeitinė išmoka išmokama ir juridinio asmens vadovui, jei darbo santykiai su juo truko ilgiau kaip 2 metus ir jis atšaukiamas nesant jo veiksmuose kaltės.

Asmenims, išdirbusiems pas tą patį darbdavį nepertraukiamai ilgiau kaip 5 metus, iš Ilgalaikio darbo išmokų fondo (nuo 2017 administruoja Sodra) papildomai išmokama ilgalaikio darbo išmoka, kurios dydis – 77,58 % nuo 1 iki 3 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio, priklausomai nuo nepertraukiamo darbo trukmės.

-ilgalaikio darbo išmoka

3214

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką