išskaitos iš darbo užmokesčio

šskaitos iš dárbo ùžmokesčio, darbuotojo darbo užmokesčio dalis, kuri iš jo išskaitoma esant įstatymo numatytam teisiniam pagrindui.

Lietuvoje pagal Darbo kodeksą (2016, įsigaliojo 2017) išskaitomis padengiami darbuotojų įsiskolinimai įmonei, įstaigai ar organizacijai, kurioje jie dirba. Išskaitos iš darbo užmokesčio galimos siekiant grąžinti perduotas ir darbuotojo nepanaudotas pagal paskirtį darbdavio pinigų sumas bei sumas, permokėtas dėl skaičiavimo klaidų, atlyginti žalą, kurią darbuotojas dėl savo kaltės padarė darbdaviui, išieškoti atostoginius už suteiktas atostogas, viršijančias įgytą teisę į visos trukmės ar dalies kasmetines atostogas, darbo sutartį nutraukus darbuotojo iniciatyva be svarbių priežasčių arba dėl darbuotojo kaltės darbdavio iniciatyva. Darbdavys turi teisę raštu nurodyti išskaityti dalį darbo užmokesčio ne vėliau kaip per 1 mėnesį, kai baigiasi įsiskolinimo padengimo nustatytas terminas, jei darbuotojo įsiskolinimas neviršija 1 mėnesio vidutinio darbo užmokesčio. Darbdavio nurodymas padaryti išskaitą gali būti priimtas ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo nuo tos dienos, kurią sužinojo ar galėjo sužinoti apie atsiradusį išskaitos pagrindą. Dėl išskaitos, kuri viršija 1 mėnesio darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio dydį, arba jei praleisti išskaitos terminai, darbdavys žalos atlyginimo turi reikalauti darbo ginčams dėl teisės nagrinėti nustatyta tvarka. Darbuotojas, nesutikdamas su darbdavio nurodymu atlikti išskaitą iš darbo užmokesčio, gali jį apskųsti per 3 mėnesius nuo jo gavimo darbo ginčų komisijai.

Iš darbuotojo darbo užmokesčio dalies, neviršijančios Vyriausybės nustatytos minimalios mėnesinės algos, paprastai išskaitoma iki 20 % per mėnesį, tačiau jei išieškomas išlaikymas periodinėmis išmokomis, žalos, padarytos suluošinimu ar kitokiu sveikatos sužalojimu, t. p. maitintojo gyvybės atėmimu, atlyginimas arba išeiškoma pagal kelis dokumentus – 30 procentų. Iš darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų bei davinių dalies, viršijančios Vyriausybės nustatytą minimalios mėnesinės algos dydį, išskaitoma iki 50 procentų. Išskaita gali būti mažinama, atsižvelgiant į išlaikytinių skaičių.

Kiti išskaitų iš darbo užmokesčio atvejai: įvairūs mokesčiai į valstybės biudžetą, pvz., gyventojų pajamų, priverstinis baudų išieškojimas pagal teismo nuosprendį (už padarytus nusikaltimus ar baudžiamuosius nusižengimus), pagal institucijų (pareigūnų) nutarimą (už administracinės teisės pažeidimus), vykdomųjų teismo dokumentų pagrindu pagal patenkintus suinteresuotų subjektų civilinius ieškinius. Išskaitos iš darbo užmokesčio nedaromos iš išeitinės išmokos, kompensacijų ir kitų išmokų, kurios neišieškotinos Civilinio proceso kodekse (2002, įsigaliojo 2003) nustatytais atvejais.

3214

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką