Izraelis Salánteris, tikr. Lpkinas 1810 09 03Žagarė 1883 01Karaliaučius, rabinas, Musar judėjimo Lietuvoje pradininkas.

Išsilavinimas ir veikla

Izraelio Salanterio tėvas vadovavo ješivai Žagarėje, mokė jį Toros ir Talmudo. Rabinistines studijas Izraelis Salanteris tęsė Salantuose, čia išgarsėjo kaip itin gabus Talmudo žinovas. Rabinas J. Zundelis (1786–1866) paskatino Izraelį Salanterį studijuoti Musar literatūrą (joje skatinama puoselėti tokias sielos savybes, kurios padėtų tobuliau gyventi praktinį religinį gyvenimą).

Apie 1840–42 Vilniaus žydų bendruomenės lyderiai pakvietė Izraelį Salanterį vadovauti Ramailes ješivai, bet vengdamas intrigų (buvo ir kitas kandidatas į vadovus) Izraelis Salanteris įkūrė beit midrašą Užupyje. Apie 1844–46 Izraelio Salanterio mokinių grupę, studijuojančią Musar literatūrą, į savo namus (todėl jie buvo pavadinti Musar namais) buvo priėmęs rabis Uresas (Oris). Taip prasidėjo Musar judėjimas, bet jis nebuvo masinis reiškinys. Izraelis Salanteris orientavosi tik į itin gerai išmanančius Talmudą asmenis. Apie1847–48 Izraelis Salanteris persikėlė į Kauną. Sveikatai pašlijus jis apie 1857–58 išvyko į Prūsiją; gyveno įvairiuose miestuose, skleidė Musar idėjas.

Mokymas

Išliko aštuonios Vilniaus laikotarpio (1843–45) Izraelio Salanterio homilijos (vienos jų vertimas į lietuvių kalbą 2001), keletas laiškų, 3 straipsniai, 1861–62 paskelbti periodinėje spaudoje. Tekstuose Izraelis Salanteris reiškė susirūpinimą, kad gilių socialinių problemų priežastis yra nesuvoktos, neįsisąmonintos intencijos, įvairios ydos. Pagal Izraelio Salanterio mokymą, tik stipri, tikruosius savo troškimus ir ketinimus suvokianti asmenybė, gebanti save disciplinuoti, galės paveikti kitus, gebės spręsti socialines problemas.

Izraelio Salanterio idėjų naujumas, Musar namų įsteigimas žydų bendruomenei kėlė abejonių, kad tai nebūtų Toros studijų reikšmės ir prasmės menkinimas, nesudarytų konkurencijos tradicinėms studijoms beit midrašuose ir ješivose.

Žymiausi mokiniai

Žymiausi Kauno laikotarpio Izraelio Salanterio mokiniai buvo rabinai S. Ziselis Broida (Zivas, 1824–98), I. Blazeris (1837–1907), N. Amsterdamas (1832–1916), A. Tanesas (Šenkaras, 1846–88).

565

Salanteris

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką