jãkai (savivardžiai yaqui, yoeme), Šiaurės Amerikos indėnų tauta. Gyvena Meksikoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose (Arizonos valstijoje). Iš viso 21 amžiaus pradžioje buvo 20 000–25 000 jakų. Kaba jakų kalba (utoactekų kalbų grupė), paplitusios ispanų, anglų kalbos. Formaliai dauguma tikinčiųjų – katalikai, faktiškai praktikuoja sinkretinę religiją (katalikybės samplaika su protėvių, asmeninių dvasių globėjų kultu, šamanizmu).

Pagrindiniai tradiciniai verslai: paupių kaplinė žemdirbystė (kukurūzai, pupelės, paprikos, moliūgai, vilnamedžiai), rinkimas. Nuo 17 amžiaus verčiasi ir gyvulininkyste (galvijai, arkliai, avys, ožkos, vištos). Amatai: pynimas, medinių kaukių, molinių indų gamyba. Išliko ikikrikščioniška mitologija, folkloras, jakai garsėja ritualiniais šokiais (pvz., Elnio šokis).

Jakai ilgai (iki 20 amžiaus pradžios) kovojo dėl nepriklausomybės: nuo 16 amžiaus pradžios su ispanų kolonizatoriais, vėliau – su Meksikos vyriausybe. Gelbėdamiesi nuo persekiojimų, daug jakų 19 amžiaus pabaigoje emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas arba buvo ištremti į Meksikos Jukatano ir Oaxacos valstijas.

2526

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką