jakùtai (savivardis sacha), Azijos tauta. Gyvena Rusijos Federacijoje, daugiausia Jakutijoje. Iš viso 21 amžiaus pradžioje buvo apie 400 000 jakutų. Kaba jakutų kalba. Tikintieji – stačiatikiai, yra senųjų tikėjimų (animizmas, šamanizmas) liekanų.

Gyvensena

Pagal gyvenseną skiriamos dvi jakutų grupės: šiaurinė (pusiau klajokliai, verčiasi medžiokle, žvejyba ir elnininkyste) ir pietinė (sėslesni, augina daugiausia arklius, galvijus).

Amatai: medienos, tošies, kailio, odos, metalų (geležies, sidabro, vario) apdirbimas, lipdytinė keramika. Žiemos gyvenvietės buvo netoli šienavimo vietų, jas sudarė 1–3 jurtos, vasaros – netoli ganyklų, jas sudarė iki 10 jurtų. Žieminė jurta buvo nuolaidžiomis plonų rastų sienomis, ręstinio karkaso dengta žemu dvišlaičiu stogu. Sienos iš vidaus buvo aptepamos su mėšlu sumaišytu moliu. Būstas statytas orientuotas į pasaulio šalis: įėjimas į rytus, langai – į pietus ir vakarus. Vasarinės jurtos mažai kuo skyrėsi nuo žieminių. Tradiciniai vyriški ir moteriški drabužiai – trumpos odinės kelnės, kailinis pilvaraištis, vieneilis durtinys (žiemą – kailinis, vasarą – iš arklio ar karvės odos plauku į vidų; turtingieji turėjo iš audinio pasiūtų durtinių). Šeima – mažoji. Gausus žodinis folkloras (turi herojinį epą).

jakutai tautiniais drabužiais

Istorija

Jakutai susidarė Sibiro taigos autochtonams evenams, evenkams ir tungusams susimaišius su 10–13 amžiuje čia atsikrausčiusiomis tiurkų-mongolų gentimis. 17 amžiaus pradžioje Rusija užgrobė jakutų gyvenamąją teritoriją. 17 amžiuje susiformavo jakutų tauta. 19 amžiaus pradžioje sukurti jakutų kalbos rašmenys, 20 amžiaus pradžioje atsirado jakutų inteligentija. Nuo 19 amžiaus vidurio (jakutų gyvenamose teritorijose atradus aukso ir kitų naudingų iškasenų, 19 amžiaus pabaigoje–20 amžiaus pradžioje planuojant plėtoti Sibiro geležinkelių tinklą) prasidėjo intensyvi rusų ir rusakalbių kolonizacija, jakutus imta persekioti, 20 amžiaus 3 dešimtmečio antroje pusėje–4 dešimtmetyje jie patyrė sovietų valdžios represijų (tik 20 amžiaus 7 dešimtmetyje tauta pradėjo atsigauti). 1922 įkurta Jakutijos autonominė respublika, 1992 – Jakutijos Respublika.

jakutės tautiniais drabužiais (20 amžiaus vidurys)

2526

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką