Hutton James (Džeimsas Hãtonas) 1726 06 03Edinburgas 1797 03 26Edinburgas, škotų geologas. Plutonizmo ir uniformizmo pradininkas.

Studijavo teisę Edinburgo (nuo 1768 jame dėstė), mediciną Paryžiaus, Leideno (baigė 1749) universitetuose. Vėliau susidomėjo chemija, meteorologija, geologija. Daug keliavo; stebėjo geologinius darinius, bandė suprasti jų kilmę, tyrinėjo upių slėnių erozinius procesus, nuosėdinių uolienų susidarymą upių žiotyse. 1764 dalyvavo geologinėje ekspedicijoje į Škotijos šiaurinę dalį. Tyrinėdamas pakrančių atodangų uolienas padarė išvadas, kad geologinėje praeityje vyko žymūs žemės paviršiaus svyravimai, kurie keitė sluoksnių slūgsojimo padėtį, kad jūrose ir vandenynuose nusėdusios senųjų uolienų nuolaužos sudaro naujus sluoksnius, kurie kildami virsta kalnais ir ilgainiui vėl suyra. J. Huttono plutonistinės pažiūros buvo artimos šiuolaikinėms teorinėms geologijos pažiūroms. Aiškino geologinį ciklą, reljefo kitimą laikė Žemės geologinės raidos ir nuolatinio atsinaujinimo dalimi, apibrėžė ir pagrindė uniformizmo principą (senovės ir dabartiniai geologiniai procesai yra panašūs).

Jameso Huttono portretas (aliejus, 1776, dailininkas Henry Raeburn, Škotijos nacionalinė galerija)

Svarbiausi veikalai

Savo teorines pažiūras išdėstė Edinburgo karališkosios draugijos mokslo darbuose paskelbtoje publikacijoje Žemės teorija (Theory of the Earth 1785), vėliau ją išplėtė iki kelių tomų veikalo (3 tomai buvo išleisti jau po jo mirties, 1899).

Atminimo įamžinimas

Jo vardu pavadintas mineralas (huttonitas).

643

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką