Mill James (Džeimsas Mlis) 1773 04 06Northwater Bridge (Anguso sritis, Škotija) 1836 06 23Londonas, anglų filosofas, ekonomistas, politikos teoretikas, istorikas. J. S. Millio tėvas.

Išsilavinimas ir darbinė veikla

1790–98 studijavo Edinburgo universitete. 1790–1802 dirbo privačiu repetitoriumi. 1798 įšventintas į anglikonų dvasininkus, iki 1802 buvo kunigas. Nuo 1818 dirbo Ost Indijos bendrovėje.

Žurnalistinė veikla

1806–18 žurnalų Anti-Jacobin Review, British Review ir Eclectic Review, 1808–13 – laikraščio Edinburgh Review, 1811 – laikraščio Philanthropist žurnalistas. 1803–06 žurnalų Literary Journal ir St. James Chronicle vyriausiasis redaktorius. 1824–26 kartu su J. Benthamu įkūrė ir leido žurnalą Westminster Review.

Mokslinė veikla ir idėjos

Vienas utilitarizmo kūrėjų. Asociacinės psichologijos šalininkas. Kartu su J. Austinu, J. Benthamu, D. Ricardo, Didžiosios Britanijos istoriku George’u Grote’u ir kitais įkūrė draugiją Filosofai radikalai. 1821 su kitais įkūrė Politinės ekonomijos klubą Londone. Teigė, kad individų veiksmus lemia jų asmeniniai interesai, todėl žmonių kolektyvas privalo veikti bendrų interesų labui. Pritarė liberalizmo doktrinai, bet manė, kad būtina įdiegti lengvatų sistemą, stiprinančią socialinę apsaugą. Siūlė riboti gyventojų skaičiaus didėjimą, nes jis savaime negarantuoja atitinkamo kapitalo didėjimo. Pasak J. Millio, daikto vertė yra absoliučiai lygi į jį įdėto darbo mastui. Asociacijų principu analizavo sudėtingas emocines būsenas (afektą, estetinius, dorinius jausmus ir kitas), kurias skirstė į malonius arba skausmingus pojūčius.

James Mill (apie 1825)

Knygos

Svarbiausi veikalai: Apybraiža apie grūdų eksporto subsidijavimo netikslingumą (An Essay on the Impolicy of a Bounty on the Exportation of Grain 1804), Vartojimas (Consumption), Apie valstybės skolą (On the National Debt, abu 1808), Britų Indijos istorija (The History of British India 1817), Politinės ekonomijos elementai (Elements of Political Economy 1821), Apybraiža apie valdžią (Essay on Government), Apybraiža apie teisės mokslą (Essay on Jurisprudence), Apybraiža apie spaudos laisvę (Essay on Liberty of the Press), Apybraiža apie kalėjimus ir drausmę kalėjimuose (Essay on Prisons and Prison Discipline), Apybraiža apie kolonijas (Essay on Colonies), Apybraiža apie tarptautinę teisę (Essay on Law of Nations), Apybraiža apie švietimą (Essay on Education, visi 1828), Žmogiškojo proto fenomeno analizė (Analysis of the Phenomena of the Human Mind, 2 tomai 1829), Ištrauka apie Mackintoshą (A Fragment on Mackintosh 1835), Ar politinė ekonomija yra naudinga (Whether Political Economy is Useful 1836).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką