Bricmont Jean (Žanas Brikmònas) 1952 04 12Uccle (Briuselio regionas), Belgijos mokslo filosofas, fizikos teoretikas. Dr. (1977). Belgijos karališkosios mokslų, literatūros ir menų akademijos narys (2004).

Išsilavinimas ir veikla

1973 baigė Leuveno katalikiškąjį universitetą. 1978–79 dirbo tiriamąjį darbą Rutgerso universitete (Naujojo Džersio valstija). 1981–84 dėstė Briuselio laisvajame universitete. Nuo 1979 dėsto teorinę fiziką Leuveno katalikiškajame universitete; profesorius (1999). Prancūzų mokslinės informacijos asociacijos prezidentas (2001–06).

Filosofija

Išgarsėjo veikalu Intelektinės apgaulės (Impostures intellectuelles, su Alanu Sokalu, 1997), kuriame kritikavo postmodernizmo filosofiją. Komentuodamas J. M. É. Lacano, J. Kristevos, L. Irigaray, B. Latouro, J. Baudrillardo, G. Deleuzeʼo, F. Guattari, P. Virilio veikalus nurodė juose esančias beprasmybes, painumus, klaidas, dažnokai netinkamai (be priežasties ir konteksto) vartojamus fizinių mokslų ir matematikos terminus bei sąvokas. Gindamas racionalios analizės metodą kritikavo idėją, kad mokslinės teorijos, kaip ir mitai, gali būti laikomi teisingais arba klaidingais tik tam tikros kultūros atžvilgiu. Knygoje Humanitarinis imperializmas (Impérialisme humanitaire 2005) nurodė ideologinių principų painiavą tarptautinių santykių srityje, teigė, kad negalima pateisinti vienašališko Vakarų šalių karinio kišimosi į kitų valstybių reikalus žmogaus teisių, humanizmo ar demokratijos gynimo dingstimi.

Jean Bricmont (1997)

Pritaria determinizmui ir jam prieštaraujančią valios laisvę laiko iliuzija. Anot J. Bricmontʼo, jei pasaulis nebūtų deterministinis, visi reiškiniai būtų atsitiktiniai (vyktų be priežasties), tačiau atsitiktinumas negali būti valios laisvės sąlyga, nes valios aktai yra ne atsitiktiniai procesai, bet sąmoningi pasirinkimai.

Fizika

Teorinėje fizikoje nuosekliai gina L. V. de Broglieʼio ir Davido Bohmo (1917–92) priežastinį ir deterministinį kvantinės mechanikos variantą (de Broglieʼio ir Bohmo teoriją), nagrinėja dalines, deterministines ir tikimybines diferencialines lygtis, nepusiausvyrųjų sistemų statistinę mechaniką ir dinamines sistemas.

Kiti veikalai

Parašė veikalus: Šviesų šešėlyje (À l'ombre des lumières, su Régis Debray, 2003), Kvantinės mechanikos filosofija (Philosophie de la mécanique quantique, su Hervé Zwirnu, 2009), Cenzorių respublika (La République des censeurs 2014), Suprasti kvantinę mechaniką (Making Sense of Quantum Mechanics 2016), Kvantinė prasmė ir beprasmybė (Quantum Sense and Nonsense 2017).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką