jogà (skr. yoga – ryšys), Indijos religinėse ir filosofinėse mokyklose – praktiniai specialūs metodai, padedantys pasiekti jose keliamus tikslus (hinduizme – mokšą, budizme – nirvaną ir kita). Religinių ir filosofinių sistemų įvairovė lėmė skirtingų jogos metodų susiklostymą ir praktikavimą. Skiriamos jogos pagrindinės rūšys: hathajoga, karmajoga (troškimų nemotyvuojamas veikimas), bhaktijoga (susiliejimas su dievybe meilės ir ištikimybės pagrindu), džnanajoga (intelektuali meditacija, kurios objektais laikomi tam tikri šventieji tekstai ir įvairių mokytojų mokymai), kundalinijoga (subtiliosios kundalini energijos žadinimas naudojant vizualizavimo ir meditacijos praktiką), krijajoga (proto išvalymas naudojant mantras), nadajoga (garsų meditavimas ir šventųjų tekstų giedojimas), jantrajoga (mistinių geometrinių brėžinių vizualizavimas), radžajoga (čakrų vizualizavimas ir mantrų recitavimas). Jogą, kaip metodą, pripažįsta džainai ir budistai.

joga. Lotoso poza

Mahajanos ir hinajanos (theravados) atstovai nušvitimui pasiekti praktikuoja tam tikrus jogos metodus, kurių bendras pagrindas yra sąmonės nuraminimo įvairios praktikos (šamatha; siejamos su kvėpavimo, emocijų ir minčių atsiradimo kontrole) ir pasaulio reiškinių analizė (vipašjana), padedanti suvokti, kad reiškinių visuma yra nepastovių būties elementų (dharmų) srautai. Vadžrajanos krypties budizme jogos praktiką atitinka tantrinė praktika. Tai yra darbas su sąmonės tipais, nes dievybės suvokiamos kaip sąmonės tam tikros būsenos. Naudojami kūno (kvėpavimas ir kūno pozos), kalbos (dievybės mantrų recitavimas) ir proto (dievybės vizualizavimas) kontrolės įvairūs metodai.

joga. Masinis jogos praktikavimas per Tarptautinę jogos dieną (pirmame plane Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi, 2021, Čandigahras)

2213

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką