John Law (dailininkas Casimiras de Balthazaras, aliejus, 1843)

Law John (Džonas Lo) 1671 04 21Faifas (Škotija) 1729 03 21Venecija, škotų bankininkas, ekonomistas.

Biografija

Londone studijavo politinę ekonomiją, prekybą ir ekonomiką. 1694 nuteistas mirties bausme už žmogžudystę dvikovoje, bet pabėgo į Amsterdamą. Čia studijavo bankininkystę. Siūlė įsteigti nacionalinį banką, padėsiantį kurti ir didinti kredito suteikimo galimybes, ir įvesti popierinius pinigus vietoj mainams naudojamos žemės, aukso ar sidabro. Teigė, kad pinigai yra tik mainų priemonė, o ne turtas, nes tautos turtas priklauso nuo prekybos.

Grįžęs į Škotiją dalyvavo debatuose pasirašant Škotijos ir Anglijos sutartį, kuria buvo įkurta Didžiosios Britanijos Karalystė (1707). Persekiojamas dėl nepanaikintų kaltinimų vėl pabėgo. Keliavo po Europą, 1715 apsistojo Prancūzijoje. Iškėlė idėją naikinti privačias monopolijas ir privačių mokesčių rinkimą. Valstybė, anot J. Law, privalo turėti finansų ir prekybos monopolį, o jos pelnas būtų naudojamas valstybės skoloms padengti. Prancūzijos finansų taryba iš pradžių J. Law idėjoms nepritarė, bet vėliau jis buvo paskirtas Prancūzijos finansų generaliniu inspektoriumi.

1716 įkūrė Generalinį privatųjį banką (nuo 1718 – Karališkasis bankas), tapo jo direktoriumi. Išpopuliarino popierinius pinigus. 1717 Prancūzijoje įvesti J. Law pasiūlyti banknotai mokesčiams mokėti. 1720 bankas susijungė su Vest Indijos bendrove, bet netrukus žlugo.

Knygos

Parašė veikalą Pinigai ir prekyba pasiūlymo aprūpinti tautą pinigais požiūriu (Money and Trade Considered with a Proposal for Supplying the Nation with Money 1705).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką