John McTaggart Ellis McTaggart

McTaggart John McTaggart Ellis (Džonas Maktagartas Elis Maktãgartas) 1866 09 03Londonas 1925 01 18Londonas, anglų filosofas, idealizmo atstovas. G. W. F. Hegelio šalininkas. Dr. (1891). Britų akademijos narys (1906).

Biografijos faktai

1888 baigė Kembridžo universitetą, 1897–1923 jame dėstė.

Laiko filosofija

Išgarsėjo straipsniu Laiko nerealumas (The Unreality of Time 1908), jame teigė laiko sampratos prieštaringumą. Pasak J. M. E. McTaggarto, laikas yra nerealus, nes iš tikrųjų neegzistuoja pastovios praeities, dabarties ir ateities. Straipsnis paskatino filosofinius laiko tyrinėjimus. J. M. E. McTaggarto argumentai nagrinėjami ir 21 a. laiko filosofijoje, joje įsitvirtino jo sukurtos sąvokos skirtingoms laiko sampratoms išreikšti (A seka, B seka ir C seka).

Metafizika

Pagrindiniame veikale Egzistavimo prigimtis (The Nature of Existence 2 tomai 1921–27) remdamasis G. W. F. Hegeliu ir G. W. Leibnizo monadų teorija deduktyviniu būdu išplėtojo metafizinę sistemą. J. M. E. McTaggarto nuomone, materija, erdvė ir laikas yra nerealūs, realybę sudaro daugybė substancijų (jas suvokė kaip asmenybes), kurios yra amžinos ir nesunaikinamos. Visata, anot jo, yra organiška dvasinė asmenybių, kurias sieja meilė, bendrija. Neigė krikščioniškojo Dievo egzistavimą, bet gynė reinkarnacijos idėją.

Kiti veikalai

Kiti svarbesni veikalai: Hegelio dialektikos tyrinėjimai (Studies in the Hegelian Dialectic 1896), Hegelio kosmologijos tyrinėjimai (Studies in Hegelian Cosmology 1901), Kai kurios religinės dogmos (Some Dogmas of Religion 1906), Komentaras apie Hegelio logiką (A Commentary on Hegel’s Logic 1910), Žmogaus nemirtingumas ir preegzistencija (Human Immortality and Pre-existence 1916).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką