Toland John (Džonas Tòlandas) 1670 11 30Ardagh (Donegalio grafystė, Airija) 1722 03 11Putney (prie Londono), anglų filosofas. Airių kilmės. Vienas pagrindinių deizmo atstovų.

John Toland (autorė Johanna Dorothea Philippin)

Išsilavinimas

Studijavo Glazgo (1687), Edinburgo (baigė 1690) ir Leideno (1692–94) universitete.

Religinės idėjos

Žymiausiame veikale Krikščionybė be paslapčių (Christianity not mysterious 1696) ir kitur J. Tolandas teigė, kad Evangelijos ir kiti šventieji tekstai yra suprantami ir nereikia, kad juos aiškintų dieviškasis Apreiškimas ir Bažnyčia. Natūraliomis priežastimis aiškino Biblijos stebuklus, ragino protu nesuvokiamus dalykus pašalinti iš religijos, kritikavo dvasininkiją. Veikale Pantheisticon (1720) skleidė racionalios religijos idėją, panteizmą. Neigė nemirtingos sielos egzistavimą.

John Toland (autorė Johanna Dorothea Philippin)

Materijos, erdvės ir laiko samprata

Veikale Laiškai Serenai (Letters to Serena 1704) plėtojo judėjimo ir materijos vienybės idėją – anot J. Tolando, judėjimas pagrindinė materijos savybė. Teigė, kad erdvės ir laiko, savarankiško ir nepriklausomo nuo materijos, neegzistuoja. Pasak jo, materija yra nesukurta, amžina ir begalinė.

Kitos idėjos

J. Tolando pažinimo teorijai turėjo įtakos J. Locke’o sensualizmas. Pasisakė prieš hierarchiją valstybėje ir Bažnyčioje, toleranciją ir protą laikė teisingos visuomenės pagrindu.

Kiti veikalai

Kiti svarbūs veikalai: Miltono gyvenimas (Life of Milton 1698), Amintoras, arba Miltono gyvenimo gynyba (Amyntor, or a Defence of Milton’s Life 1699).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką