Jùkonas (Yukon River), upė Kanadoje (Jukono teritorijoje) ir Jungtinėse Amerikos Valstijose (Aliaskos valstijoje). Ilgis 3220 km (kitais duomenimis, 3190 km, 3700 km), baseino plotas 900 000 km2 (kitais duomenimis, 850 000 km2). Prasideda Kordiljerų šiaurėje, Pakrantės kalnuose, dideliame ežeryne (išteka iš Atlino ežero, kitais duomenimis, iš Tagisho ežero), teka per Jukono plokščiakalnį į šiaurę, šiaurės vakarus, nuo intako Porcupine’o žiočių pasuka į pietvakarius, nuo Koyukuko žiočių – į pietus, žemiau Holy Crosso miesto – į vakarus, nuo Mountain Village’o – į šiaurę ir įteka į Nortono įlanką (Beringo jūra), sudarydamas apie 20 000 km2 ploto deltą. Vidurupio ir žemupio slėnis vietomis pelkėtas, vagoje daug salų. Vandeningiausias birželį–liepą, sekliausias kovą.

Didžiausi intakai: Tanana (kairysis), Pelly, Porcupine’as, Koyukukas (dešinieji). Nuo Whitehorse’o laivuojamas (3 vasaros mėnesius).

Didžiausi miestai (ir uostai): Whitehorse’as, Dawsonas (Kanada), Tanana (Jungtinės Amerikos Valstijos).

1896 prie Jukono ir jo intako Klondaiko (Kanada) radus aukso, kilo aukso karštligė, aprašyta J. Londono ir O. Henry kūriniuose.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką